IncaOutdoors
Počasí na Machu Picchu v období dešťů: mraky kolem vrcholu Huayna Picchu nad zelenými terasami ruin
Průvodce po Machu Picchu

Počasí Peru a Machu Picchu: kdy jet a co čekat v každém měsíci

  1. Úvod
  2. Cestovní průvodci

Nejlepší počasí na Machu Picchu je od května do září, v období sucha, kdy spadne 51 až 76 mm srážek za měsíc. Nejvíc doporučujeme květen: je sucho, svahy jsou ještě zelené a denní limit návštěvníků je nižší než v červenci a srpnu. Teplota se skoro nemění: přes den 21 až 23 °C po celý rok.

Květen
náš nejoblíbenější měsíc
51 mm
srážek v červnu, nejsušším měsíci
341 mm
srážek v lednu a březnu
21 až 23 °C
přes den, celý rok
V tomto průvodci
  1. Kdy jet
  2. Počasí v Peru
  3. Měsíc po měsíci
  4. Počasí v Cuscu
  5. Sucho a deště
  6. Každý měsíc
  7. Davy a rezervace
  8. Východ slunce
  9. Treky
  10. Co si vzít
  11. Mýty
  12. Časté otázky

Kdy jet do Peru a na Machu Picchu

Špatný měsíc na Machu Picchu neexistuje. Ruiny jsou otevřené každý den v roce a teplota kolísá jen o dva tři stupně. Mění se tři věci: déšť, počet lidí a to, co můžete dělat v okolí, třeba Inca Trail.

Pokud chceteKdy jetProč
Nejlepší počasíČerven, červenec, srpenNejsušší měsíce, 51 až 61 mm srážek
Dobré počasí a méně lidíKvěten, začátek června, záříObdobí sucha, v květnu nižší denní limit
Zelené fotkyDuben, listopadBujná zeleň, dramatické mraky, střední provoz
Klid a nižší cenyLeden až březen, mimo VelikonoceNejklidnější období roku
Inca TrailKvěten až záříSuchá stezka; v únoru je zavřená

Pokud si můžete vybrat, jeďte v květnu. Když květen nevyjde, zvolte září. Obojí vám dá počasí období sucha bez nejrušnějších týdnů července a srpna.

Ať pojedete kdykoli, jedna noc v Aguas Calientes změní nejvíc. Dovnitř jdete brzy ráno, před skupinami z Cusca, a v klidu počkáte, až se mraky zvednou. Tak funguje náš výlet Posvátné údolí Inků a Machu Picchu na 2 dny.

Počasí v Peru: pobřeží, hory a džungle

Na otázku, jaké je počasí v Peru, se dá odpovědět jen další otázkou: kde? Andy dělí zemi na pouštní pobřeží, hory a Amazonii a každá oblast má jiný rytmus. Machu Picchu leží přesně tam, kde hory přecházejí v prales.

OblastSuchoDeštěJaké to je
Pobřeží a LimaCelý rok, skoro nikdy nepršíTéměř žádnéŠedivo a chladno od června do října, slunce a horko od prosince do dubna
Andy: Cusco, Posvátné údolíKvěten až záříListopad až březenSlunečné dny, studené noci, silné slunce
Machu PicchuKvěten až záříProsinec až březenMírně a vlhko, ráno často mraky
AmazonieČerven až říjen je trochu suššíListopad až dubenHorko a vlhko celý rok, přes 30 °C

Velké rozdíly v teplotách dělá nadmořská výška, ne roční období. Na každých tisíc metrů výš je zhruba o šest stupňů chladněji. Proto na jedné cestě potřebujete tričko, fleece a někdy i péřovou bundu.

Pro cestu s Machu Picchu je výpočet jednoduchý: období sucha v Andách, od května do září, je nejlepší doba na cestu do Peru. Lima je v té době šedivá, ale většina lidí tam stráví jen den nebo dva.

Počasí na Machu Picchu měsíc po měsíci

Toto jsou oficiální klimatické normály 1991 až 2020 ze stanice SENAMHI „Machu Picchu“ v nadmořské výšce 2399 m. Stojí mezi Aguas Calientes a ruinami, takže měří přesně to počasí, ve kterém budete chodit.

Klima Machu Picchu: srážky a teplota v každém měsíci

Období sucha0°010°12520°25030°375mmleden: 341 mm, 20,6 / 11,8 °Cled1únor: 325 mm, 20,6 / 11,9 °Cúno2březen: 341 mm, 21,0 / 11,9 °Cbře3duben: 184 mm, 21,5 / 11,7 °Cdub4květen: 73 mm, 21,9 / 10,8 °Ckvě5červen: 51 mm, 22,0 / 10,0 °Cčvn6červenec: 54 mm, 22,1 / 9,4 °Cčvc7srpen: 61 mm, 23,1 / 10,0 °Csrp8září: 76 mm, 23,4 / 11,1 °Czář9říjen: 163 mm, 22,8 / 11,5 °Cříj10listopad: 173 mm, 22,8 / 12,0 °Clis11prosinec: 275 mm, 21,2 / 12,0 °Cpro12
  • Srážky za měsíc (mm)
  • Průměrná denní teplota
  • Průměrná noční teplota
Zdroj: SENAMHI, normály 1991 až 2020, stanice Machu Picchu. Sloupce jsou srážky (stupnice vpravo), čáry teplota (stupnice vlevo).
MěsícDenNocSrážkyProvoz (2026)
Leden20,6 °C11,8 °C341 mmMalý
Únor20,6 °C11,9 °C325 mmNejmenší
Březen21,0 °C11,9 °C341 mmMalý
Duben21,5 °C11,7 °C184 mmStřední, vrchol o Velikonocích
Květen21,9 °C10,8 °C73 mmStřední
Červen22,0 °C10,0 °C51 mmStřední, velký od 19. června
Červenec22,1 °C9,4 °C54 mmVelmi velký
Srpen23,1 °C10,0 °C61 mmVelmi velký
Září23,4 °C11,1 °C76 mmVelký
Říjen22,8 °C11,5 °C163 mmVelký
Listopad22,8 °C12,0 °C173 mmVelký do 2. listopadu, pak malý
Prosinec21,2 °C12,0 °C275 mmMalý, vrchol 30. a 31. prosince

Provoz podle denních limitů peruánského ministerstva kultury pro rok 2026.

Z čísel plynou tři věci. Teplota je skoro stálá. Roční období dělá déšť: zhruba dvě třetiny z 2116 mm za rok spadnou od prosince do března. A nejtepleji je v srpnu a září, na konci období sucha.

Ani délka dne se moc nemění. Slunce vychází zhruba mezi 5:10 v listopadu a 6:15 v červenci a den trvá 11 h 20 min až 12 h 55 min. Peru nepoužívá letní čas.

Počasí v Cuscu: úplně jiné klima

Skoro všichni spí pár nocí v Cuscu, asi o 1000 m výš než Machu Picchu. Počasí je tam úplně jiné a mnoho průvodců je plete.

Machu PicchuCusco
Výška stanice2399 m3214 m
Srážky za rok2116 mm666 mm
Nejdeštivější měsícLeden a březen, 341 mmLeden, 146 mm
Nejsušší měsícČerven, 51 mmČerven, 4 mm
Nejchladnější noc (průměr července)9,4 °C1,3 °C pod nulou

Zdroj: SENAMHI, normály 1991 až 2020, stanice Machu Picchu a Granja Kayra (Cusco).

Krátce: na Machu Picchu prší třikrát víc než v Cuscu, ale noci jsou mnohem mírnější. Mrazivé noci, kvůli kterým balíte péřovku, patří Cuscu a Posvátnému údolí, ne ruinám.

V období sucha v Cuscu svítí skoro každý den slunce, ale po západu slunce teplota rychle padá. Mnoho hotelů nemá ústřední topení, při rezervaci se ptejte na přímotop nebo elektrickou deku. O výšce a výškové nemoci píšeme v článku Machu Picchu výška.

Období sucha a období dešťů na Machu Picchu

  • Období sucha: květen až září, 51 až 76 mm srážek za měsíc.
  • Přechodné měsíce: duben, říjen a listopad, 163 až 184 mm.
  • Období dešťů: prosinec až březen, 275 až 341 mm.

Často se píše, že období sucha trvá od dubna do října. To platí pro Cusco, ne pro Machu Picchu. V říjnu u ruin naprší víc než dvakrát tolik co v září.

Proč na Machu Picchu tolik prší

Machu Picchu leží na amazonské straně And, v mlžném lese. Teplý vlhký vzduch z pralesa stoupá údolím řeky Urubamby, ochlazuje se o hory a mění se v mraky a déšť. Cusco leží výš, za hřebeny, v sušším srážkovém stínu.

Proto stejné prosincové ráno může v Cuscu svítit slunce a u ruin mrholit. A proto je Machu Picchu zelené celý rok a den tam tak často začíná v mracích.

Machu Picchu v období sucha s modrou oblohou nad ruinami a vrcholem Huayna Picchu
Od května do září máte největší šanci na takovou oblohu.

V období dešťů počítejte s přeháňkou skoro každý den, obvykle odpoledne. Kamenné schody Inků kloužou, takže dobrá podrážka je důležitější než cokoli jiného. Odměnou je, že tehdy kvete nejvíc orchidejí a ptáky uvidíte nejsnáz.

Sesuvy a vlaky

Silné deště mohou způsobit bahenní sesuvy, španělsky huaicos, které zastaví vlaky. Stává se to vzácně a většinou místně: v lednu 2010 a 2022 byli cestující evakuováni a v lednu a březnu 2026 stál úsek u Hidroeléctrica.

Peru v září a v ostatních měsících: co čeká u ruin

Září

Začínáme zářím, protože ho Češi hledají nejčastěji. 23,4 / 11,1 °C a 76 mm: nejteplejší dny roku a poslední opravdu suchý měsíc. Na papíře velký provoz, v praxi menší než v červenci a srpnu. Rada: skvělé na treky, náš druhý nejoblíbenější měsíc po květnu.

Leden

20,6 / 11,8 °C, 341 mm srážek, jeden ze dvou nejdeštivějších měsíců. Málo lidí, kromě 1. ledna, kdy limit stoupá na 5600. Rada: kupte vlak s možností změny a nechte si volný den v Cuscu.

Únor

20,6 / 11,9 °C, 325 mm. Nejklidnější měsíc roku. Inca Trail je celý měsíc zavřený kvůli údržbě, ruiny a vlaky fungují normálně. Rada: spěte v Aguas Calientes a jděte dovnitř brzy.

Březen

21,0 / 11,9 °C, 341 mm, stejně mokro jako v lednu. Málo lidí a 1. března se Inca Trail znovu otevírá. Rada: tento měsíc se vyhněte cestě přes Hidroeléctrica a jeďte vlakem.

Duben

21,5 / 11,7 °C, 184 mm: srážek ubývá na polovinu. Střední provoz, ale ostrý vrchol o Velikonocích, v roce 2026 s limitem 5600 od 2. do 5. dubna. Rada: vlak rezervujte asi tři měsíce předem.

Květen

21,9 / 10,8 °C, 73 mm: začíná období sucha. Střední provoz a limit 4500 po celý měsíc. Rada: podle nás nejlepší měsíc roku. Vstupenky a vlak kupte tři až čtyři měsíce předem.

Červen

22,0 / 10,0 °C, 51 mm, nejsušší měsíc. Střední provoz do 18. června, velký od 19. června. 24. června slaví Cusco Inti Raymi a hotely jsou plné. Rada: Huayna Picchu byl v červnu 2026 zavřený kvůli restaurování, před rezervací na červen 2027 si ověřte, jestli se to neopakuje.

Červenec

22,1 / 9,4 °C, 54 mm: nejjistější modrá obloha. Velmi velký provoz: evropské prázdniny a peruánské státní svátky 28. a 29. července. Rada: jděte dovnitř v 6:00 nebo po 13:00.

Srpen

23,1 / 10,0 °C, 61 mm. Suché, teplé a jasné dny se silným sluncem. Rada: SENAMHI měří v horách kolem Cusca extrémní UV záření, krém, klobouk a brýle berte i v chladném vzduchu.

Říjen

22,8 / 11,5 °C, 163 mm: srážky se zdvojnásobí. Pořád velký provoz: v říjnu 2025 přicházelo v průměru kolem 4840 lidí denně. Rada: berte říjen jako vlhký přechodný měsíc a vezměte si bundu do deště.

Listopad

22,8 / 12,0 °C, 173 mm. Velký provoz do 2. listopadu, pak klid. Slunce vychází nejdřív v roce, kolem 5:10. Rada: polovina a konec listopadu patří k nejvýhodnějším obdobím.

Prosinec

21,2 / 12,0 °C, 275 mm: vrací se období dešťů. Klid do Vánoc, pak vrchol 30. a 31. prosince. Rada: na Silvestra u Machu Picchu kupte vstupenky a vlak hodně dopředu.

Davy, svátky a kdy si rezervovat

Machu Picchu pouští 4500 návštěvníků denně, v hlavní sezoně 5600. Podle ministerského usnesení 285-2025-MC platí vyšší limit v roce 2026 1. ledna, od 2. do 5. dubna (Velikonoce), od 19. června do 2. listopadu a 30. a 31. prosince.

SvátekDatum 2026Co to znamená
Nový rok30. prosince až 1. lednaLimit 5600, velmi plno
Velikonoce (Semana Santa)2. až 5. dubnaLimit 5600, hodně Peruánců
Boží tělo (Corpus Christi)4. červnaPlné hotely v Cuscu
Inti Raymi24. červnaNejvětší poptávka v Cuscu
Státní svátky28. a 29. červenceCestuje celé Peru
Inti Raymi v Cuscu: účastníci v inckých krojích kolem kamenného oltáře při slavnosti Slunce v červnu
Inti Raymi 24. června zaplní hotely a vlaky v Cuscu.

Na klasický okruh 2-A doporučujeme kupovat tři až čtyři měsíce předem v hlavní sezoně a aspoň dva měsíce předem mimo ni. Huayna Picchu se obvykle vyprodá za dva týdny.

Nejvíc lidí podcení vlaky. Prodej začíná zhruba v polovině předchozího roku a na duben, květen a červen místa mizí asi tři měsíce předem. Nejdřív zmizí odpolední vlaky zpět z Aguas Calientes: Inca Rail ve 14:30 a PeruRail Expedition ve 14:55 a 15:20. Máte-li večerní let z Cusca ve 20:00, s vlakem v 16:00 to nestihnete. Nejdřív vlak, pak letenka.

Modrý vlak PeruRail na nádraží v Aguas Calientes mezi domy a zelenými svahy údolí
Od dubna do června se odpolední vlaky zpět z Aguas Calientes vyprodají jako první.

Třídy vlaků a nádraží popisujeme v článku jak se dostat na Machu Picchu z Cusca.

Kdy jít dovnitř a uvidíte východ slunce?

Dovnitř se chodí v pevných časech od 6:00 do 15:00, s licencovaným průvodcem (jeden na osm návštěvníků) a s časovým limitem na každý okruh. Huayna Picchu má jen dva vstupy, v 7:00 a v 10:00, hora Machu Picchu v 7:00 a v 9:00.

  • 6:00 až 8:00: nejméně lidí a nejvíc mlhy. Tyto časy berou ti, kdo spali v Aguas Calientes.
  • 8:30 až 11:00: mlha se obvykle zvedne a uvidíte pohlednicový výhled. Koncem dopoledne přijíždějí skupiny z Cusca.
  • 13:00 až 15:00: teplé boční světlo a méně lidí. V období dešťů tehdy často prší.

A východ slunce? Ten opravdu neuvidíte, i když to málokdo řekne. Machu Picchu obklopují vysoké vrcholy, takže přímé slunce dopadne na ruiny často až hodinu po východu nebo později. Od listopadu do ledna je slunce nahoře dřív, než se v 6:00 otevře brána. Uvidíte ale první světlo: údolí, které pomalu modrá a zlátne, a mraky stoupající od řeky. Západ slunce také ne, poslední vstup je v 15:00.

Kudy vedou okruhy v ruinách, ukazuje mapa v článku kde je Machu Picchu.

Inca Trail a Salkantay: v jakém období

Inca Trail se každý rok v únoru zavírá. Opravuje se dlažba, schody, zdi a mosty, roli hraje i bezpečnost v období dešťů. V roce 2026 se zavřel 31. ledna a otevřel 1. března. Platí to pro celou síť: klasickou trasu, krátký Inca Trail i kombinaci se Salkantay.

Nejlepší měsíce na klasický Inca Trail na 4 dny jsou květen až září, duben a říjen jsou dobré přechodné měsíce. Krátký Inca Trail vede celý mlžným lesem, takže víc než zima vadí déšť: v březnu, dubnu a listopadu je to nejlepší volba.

Salkantay trek vede přes sedlo ve výšce 4630 m. Od června do srpna je ve vysokých táborech silný mráz a v období dešťů může v sedle sněžit. Salkantay se v únoru nezavírá. Více v článku Salkantay trek: trasa a výška.

Pěšky na Machu Picchu

Jak se obléknout a co si vzít s sebou

U ruin začíná ráno na 9 až 12 °C a v poledne je 21 až 23 °C, v každém měsíci. Odpovědí jsou vrstvy: tenké triko, fleece a bunda do deště. Od května do září přibalte teplou bundu a čepici na večery v Cuscu.

  • Ochrana proti dešti v každém měsíci. Lehká bunda nebo pončo. Deštníky se dovnitř nesmí.
  • Ochrana proti slunci. Krém SPF 50, klobouk s krempou a brýle s UV filtrem, i když je zataženo.
  • Repelent. U ruin a v Aguas Calientes koušou drobné mušky a komáři, hlavně v období dešťů. Berte krém nebo sprej s pumpičkou, aerosoly se dovnitř nesmí.
  • Boty s dobrou podrážkou. Trekové nebo trailové boty s měkkou podrážkou. Tvrdé podrážky a podpatky jsou zakázané a mokrý kámen klouže.

Co se dovnitř nesmí: zavazadla větší než 40 × 35 × 20 cm (u vchodu jsou skříňky), jídlo, alkohol, deštníky, trekové hole (kromě holí s gumovou koncovkou pro seniory a lidi se zdravotním postižením), stativy, selfie tyče, drony, aerosoly a reproduktory. Za porušení pravidel vás mohou vyvést bez náhrady.

Mýty o počasí na Machu Picchu

  • „Období sucha je od dubna do října.“ U ruin jsou duben a říjen vlhké přechodné měsíce. Skutečné suché okno je květen až září.
  • „V lednu naprší asi 150 mm.“ To je Cusco. SENAMHI měří u Machu Picchu 341 mm v lednu a 2116 mm za rok.
  • „V noci klesá teplota na Machu Picchu na 5 °C.“ Nejchladnější měsíční průměr je 9,4 °C. Studená čísla patří Cuscu a vysokým táborům treků.
  • „V období sucha neprší.“ Červen má v průměru 51 mm.
  • „Dá se zůstat do západu slunce.“ Poslední vstup je v 15:00 a každý okruh má časový limit.

Časté otázky

Jaký je nejlepší měsíc na Machu Picchu?

Květen. Je sucho, se 73 mm srážek, svahy jsou ještě zelené a limit zůstává na 4500 návštěvnících denně. Druhá nejlepší volba je září.

Kdy jet do Peru za dobrým počasím?

V období sucha, od května do září. V Andách a na Machu Picchu je tehdy slunečno, na pobřeží v Limě šedivo, ale bez deště.

Kdy je v Peru období dešťů?

V horách a na Machu Picchu od prosince do března, s přechodem v listopadu a dubnu. V Amazonii nejvíc prší od listopadu do dubna, na pobřeží skoro vůbec.

Je na Machu Picchu zima?

Spíš ne. V noci v průměru 9 až 12 °C, přes den 21 až 23 °C. Zima je v Cuscu, kde v červenci v noci mrzne.

Má smysl jet na Machu Picchu v období dešťů?

Ano. Ruiny jsou otevřené každý den, je méně lidí a zeleň je nejkrásnější. Jeďte vlakem z Ollantaytamba a nechte si volný den v Cuscu.

Je Inca Trail v únoru otevřený?

Ne. Celá síť Inca Trail se každý únor zavírá kvůli údržbě. V roce 2026 se otevřela 1. března.

Kdy je na Machu Picchu nejméně lidí?

Od ledna do března, kromě Velikonoc, a od začátku listopadu do poloviny prosince. Na začátku roku 2026 chodilo v průměru kolem 3260 lidí denně.

Kolik lidí může denně na Machu Picchu?

4500, v hlavní sezoně 5600. V roce 2026 platí vyšší limit od 19. června do 2. listopadu, o Velikonocích a na Nový rok.

Jak jsme tohoto průvodce ověřili

Průvodce vychází z toho, co vidíme, když po těchto trasách každý týden provázíme. Ceny, jízdní řády a pravidla jsme ověřili na oficiálních stránkách uvedených níže.

Pořádáme výlety na Machu Picchu a treky, o kterých článek mluví. Údaje o počasí jsou od SENAMHI a limity návštěvníků z předpisů peruánského ministerstva kultury; ověřili jsme je k datu uvedenému výše.

Naposledy ověřeno:

Jorge Suyo
O autorovi

Jorge Suyo

Ředitel a trekkingový průvodce

Jorge Suyo je trekkingový průvodce a člověk, který vede Inca Outdoors. Tyto stezky zná z cest se skupinami a tato zkušenost se promítá do plánování každé cesty.

Seznamte se s týmem
Machu Picchu

Cesty zmíněné v tomto průvodci

Skupina turistů v sedle Mrtvé ženy (Warmiwañusca, 4215 m), nejvyšším bodě Inca Trailu4 dny

Klasický Inca Trail, 4 dny

Původní kamenná cesta Inků, která končí za prvního světla u Brány slunce.

Velmi náročnáOd $750
Promluvte si s místním průvodcem

Nevíte, která cesta je pro vás?

Pošlete nám termín a napište, jak rádi cestujete. Odpovíme upřímnou radou a k ničemu vás to nezavazuje.