IncaOutdoors
Machu Picchu pogoda w porze deszczowej: chmury wokół szczytu Huayna Picchu nad zielonymi tarasami ruin
Przewodnik po Machu Picchu

Machu Picchu pogoda: kiedy jechać i jaka pogoda czeka w każdym miesiącu

  1. Strona główna
  2. Poradniki

Najlepsza pogoda na Machu Picchu jest od maja do września, w porze suchej, gdy spada 51 do 76 mm deszczu na miesiąc. Najbardziej polecamy maj: jest sucho, zbocza są jeszcze zielone, a dzienny limit wejść jest niższy niż w lipcu i sierpniu. Temperatura prawie się nie zmienia: w dzień 21 do 23 °C przez cały rok.

maj
nasz ulubiony miesiąc
51 mm
deszczu w czerwcu, najsuchszym miesiącu
341 mm
deszczu w styczniu i marcu
21 do 23 °C
w dzień, przez cały rok
W tym poradniku
  1. Kiedy jechać
  2. Pogoda w miesiącach
  3. Pogoda w Peru
  4. Cusco a Machu Picchu
  5. Pora sucha i deszczowa
  6. Każdy miesiąc
  7. Tłumy i święta
  8. Rezerwacja
  9. Pora dnia i wschód słońca
  10. Trekking a pogoda
  11. Co spakować
  12. Mity
  13. Najczęstsze pytania

Kiedy jechać do Peru, żeby zobaczyć Machu Picchu?

Nie ma złego miesiąca na Machu Picchu. Ruiny są otwarte codziennie przez cały rok, a temperatura zmienia się tylko o dwa, trzy stopnie. Zmieniają się trzy rzeczy: deszcz, liczba ludzi i to, co możesz zrobić w okolicy, na przykład Szlak Inków.

Jeśli chceszJedź wDlaczego
Najlepszą pogodęCzerwiec, lipiec, sierpieńNajsuchsze miesiące, około 51 do 61 mm deszczu
Dobrą pogodę i mniej ludziMaj, początek czerwca, wrzesieńPora sucha, a w maju niższy limit wejść
Zielone zdjęciaKwiecień, listopadBujna zieleń, dramatyczne chmury, umiarkowany ruch
Spokój i niższe cenyStyczeń do marca (poza Wielkanocą)Najmniej turystów w roku
Szlak InkówMaj do wrześniaSuchy szlak; w lutym jest zamknięty

Jeśli możesz wybrać, jedź w maju. Jeśli maj odpada, wybierz wrzesień. Oba dają pogodę pory suchej bez największego tłoku lipca i sierpnia.

Niezależnie od miesiąca jedna noc w Aguas Calientes zmienia najwięcej. Wchodzisz rano, przed grupami z Cusco, i możesz spokojnie poczekać, aż chmury się podniosą. Tak działa nasza wycieczka Święta Dolina i Machu Picchu w 2 dni.

Machu Picchu pogoda miesiąc po miesiącu: dane oficjalne

Poniżej oficjalne normy klimatyczne z lat 1991 do 2020 ze stacji SENAMHI „Machu Picchu” na wysokości 2399 m. Stacja stoi między Aguas Calientes a ruinami, więc opisuje dokładnie tę pogodę, w której będziesz chodzić.

Klimat Machu Picchu: deszcz i temperatura w każdym miesiącu

Pora sucha0°010°12520°25030°375mmstyczeń: 341 mm, 20,6 / 11,8 °CstySluty: 325 mm, 20,6 / 11,9 °ClutLmarzec: 341 mm, 21,0 / 11,9 °CmarMkwiecień: 184 mm, 21,5 / 11,7 °CkwiKmaj: 73 mm, 21,9 / 10,8 °CmajMczerwiec: 51 mm, 22,0 / 10,0 °CczeClipiec: 54 mm, 22,1 / 9,4 °ClipLsierpień: 61 mm, 23,1 / 10,0 °CsieSwrzesień: 76 mm, 23,4 / 11,1 °CwrzWpaździernik: 163 mm, 22,8 / 11,5 °CpaźPlistopad: 173 mm, 22,8 / 12,0 °ClisLgrudzień: 275 mm, 21,2 / 12,0 °CgruG
  • Deszcz w miesiącu (mm)
  • Średnia temperatura w dzień
  • Średnia temperatura w nocy
Źródło: SENAMHI, normy 1991 do 2020, stacja Machu Picchu. Słupki to deszcz (skala po prawej), linie to temperatura (skala po lewej).
MiesiącDzieńNocDeszczRuch (2026)
Styczeń20,6 °C11,8 °C341 mmMały
Luty20,6 °C11,9 °C325 mmNajmniejszy
Marzec21,0 °C11,9 °C341 mmMały
Kwiecień21,5 °C11,7 °C184 mmŚredni, szczyt w Wielkanoc
Maj21,9 °C10,8 °C73 mmŚredni
Czerwiec22,0 °C10,0 °C51 mmŚredni, duży od 19 czerwca
Lipiec22,1 °C9,4 °C54 mmBardzo duży
Sierpień23,1 °C10,0 °C61 mmBardzo duży
Wrzesień23,4 °C11,1 °C76 mmDuży
Październik22,8 °C11,5 °C163 mmDuży
Listopad22,8 °C12,0 °C173 mmDuży do 2 listopada, potem mały
Grudzień21,2 °C12,0 °C275 mmMały, szczyt 30 i 31 grudnia

Ruch według dziennych limitów Ministerstwa Kultury Peru na 2026 rok.

Z tych liczb wynikają trzy rzeczy. Temperatura jest prawie stała: w dzień 21 do 23 °C, w nocy 9 do 12 °C. Pory roku wyznacza deszcz: około dwie trzecie z 2116 mm rocznie spada od grudnia do marca. A najcieplej jest w sierpniu i wrześniu, pod koniec pory suchej.

Długość dnia też niewiele się zmienia. Słońce wschodzi między około 5:10 w listopadzie a 6:15 w lipcu, a dzień trwa od 11 h 20 min do 12 h 55 min. Peru nie zmienia czasu na letni.

Pogoda w Peru: trzy klimaty w jednym kraju

Kiedy ktoś pyta o pogodę w Peru, trzeba zapytać: gdzie? Kraj dzielą Andy, a wybrzeże, góry i Amazonia mają zupełnie inny klimat. Machu Picchu leży na styku gór i dżungli, i to tłumaczy jego pogodę.

Wybrzeże i Lima

Na wybrzeżu prawie nigdy nie pada. Od czerwca do października nad Limą wisi szare, wilgotne niebo, a temperatura w dzień to około 15 do 19 °C. Słoneczne i gorące lato trwa od grudnia do kwietnia. Do Limy przylatujesz, ale pogoda w Limie nic nie mówi o Machu Picchu.

Andy: Cusco, Święta Dolina, Arequipa

W górach rządzi prosty rytm: sucho od maja do września, deszczowo od listopada do marca. Dni są słoneczne, a noce zimne, w porze suchej często poniżej zera. Na wysokości słońce mocno pali przez cały rok.

Amazonia

W dżungli jest gorąco i wilgotno przez cały rok, zwykle ponad 30 °C w dzień. Najwięcej deszczu spada od listopada do kwietnia, ale krótka ulewa może przyjść w każdym miesiącu.

Wniosek dla planu podróży: pora sucha w Andach, od maja do września, jest najlepszym czasem na całe Peru z Machu Picchu. Wybrzeże jest wtedy szare, ale to tylko przystanek w drodze.

Pogoda w Cusco a pogoda na Machu Picchu

Większość podróżnych śpi w Cusco, około 1000 m wyżej niż Machu Picchu. To dwa różne klimaty i wiele poradników je myli.

Machu PicchuCusco
Wysokość stacji2399 m3214 m
Deszcz w roku2116 mm666 mm
Najmokrzejszy miesiącStyczeń i marzec, 341 mmStyczeń, 146 mm
Najsuchszy miesiącCzerwiec, 51 mmCzerwiec, 4 mm
Najzimniejsza noc (średnia lipca)9,4 °C1,3 °C poniżej zera

Źródło: SENAMHI, normy 1991 do 2020, stacje Machu Picchu i Granja Kayra (Cusco).

Krótko: na Machu Picchu pada trzy razy więcej niż w Cusco, ale noce są dużo łagodniejsze. Mroźne noce, na które pakujesz puchówkę, to sprawa Cusco i Świętej Doliny, nie ruin.

Cusco leży na 3400 m i tam najczęściej pojawia się choroba wysokościowa. Więcej o tym w artykule Machu Picchu wysokość.

Pora sucha i pora deszczowa w Peru

Na samym Machu Picchu pory roku wyglądają tak:

  • Pora sucha: maj do września, 51 do 76 mm deszczu na miesiąc.
  • Miesiące przejściowe: kwiecień, październik i listopad, 163 do 184 mm.
  • Pora deszczowa: grudzień do marca, 275 do 341 mm.

Często przeczytasz, że pora sucha trwa od kwietnia do października. To prawda dla Cusco, nie dla Machu Picchu. W październiku przy ruinach pada ponad dwa razy więcej niż we wrześniu.

Dlaczego na Machu Picchu pada tak dużo

Machu Picchu leży po amazońskiej stronie Andów, w lesie mglistym. Ciepłe, wilgotne powietrze z dżungli wznosi się doliną Urubamby, ochładza na zboczach i zmienia w chmury i deszcz. Cusco, wyżej i za grzbietami, zostaje w suchszym cieniu.

Dlatego tego samego grudniowego ranka w Cusco może świecić słońce, a przy ruinach mżyć. I dlatego Machu Picchu jest zielone przez cały rok i tak często zaczyna dzień w chmurach.

Pogoda na Machu Picchu w porze suchej: błękitne niebo nad ruinami i szczytem Huayna Picchu
Pora sucha: od maja do września przy ruinach najczęściej jest takie niebo.

Co naprawdę zmienia się na miejscu

W porze deszczowej licz się z przelotnymi opadami prawie codziennie, zwykle po południu, i z niskimi chmurami, które przychodzą i odchodzą. Kamienne schody Inków robią się śliskie, więc najważniejsza jest dobra podeszwa.

Pora deszczowa ma też nagrodę. Wtedy w lesie wokół ruin kwitnie najwięcej orchidei, a ptaki najłatwiej wypatrzyć. Dla naszych przewodników grudzień do marca to najlepszy czas dla miłośników przyrody.

W porze suchej krótki deszcz też się zdarza, bo nawet czerwiec ma średnio 51 mm. Poranki bywają mgliste przez pierwszą godzinę, potem chmura się podnosi i otwiera się klasyczny widok.

Ryzyko w porze deszczowej

Ulewy mogą wywołać osuwiska błota, po hiszpańsku huaicos, które przerywają tory. Zdarzają się rzadko i zwykle lokalnie: w styczniu 2010 i 2022 roku ewakuowano turystów, a w styczniu i marcu 2026 stanęła linia od Hidroeléctrica.

Pogoda w Peru w każdym miesiącu: co czeka na Machu Picchu

Tak wygląda każdy miesiąc przy ruinach: oficjalne średnie, ruch w 2026 roku i jedna rada od naszych przewodników.

Styczeń

20,6 / 11,8 °C, 341 mm deszczu, jeden z dwóch najmokrzejszych miesięcy. Mało ludzi, poza 1 stycznia, gdy limit rośnie do 5600 osób. Pada codziennie, ale wodospady na zboczach i zieleń są wtedy najpiękniejsze. Rada: kup bilety na pociąg z możliwością zmiany i zostaw wolny dzień w Cusco.

Luty

20,6 / 11,9 °C, 325 mm. Najspokojniejszy miesiąc w roku. Szlak Inków jest zamknięty przez cały luty, ale ruiny i pociągi działają normalnie. Rada: śpij w Aguas Calientes i wejdź wcześnie, rano chmury często na chwilę się rozstępują.

Marzec

21,0 / 11,9 °C, 341 mm, równie mokro jak w styczniu. Mało ludzi, a 1 marca Szlak Inków znów się otwiera. Las jest najbujniejszy, chmury płyną między murami. Rada: w tym miesiącu omijaj trasę przez Hidroeléctrica i jedź pociągiem.

Kwiecień

21,5 / 11,7 °C, 184 mm, deszczu jest już o połowę mniej. Średni ruch, ale ostry szczyt w Wielkanoc: w 2026 roku limit wynosił 5600 osób od 2 do 5 kwietnia. Rada: kwiecień to wysoki sezon na pociągi, rezerwuj je około trzech miesięcy wcześniej.

Maj

21,9 / 10,8 °C, 73 mm, początek pory suchej. Średni ruch i limit 4500 osób przez cały miesiąc. Zbocza są jeszcze zielone po deszczach, niebo przeważnie czyste. Rada: to nasz wybór na najlepszy miesiąc i świetny termin na majówkę, ale kupuj bilety trzy do czterech miesięcy wcześniej.

Czerwiec

22,0 / 10,0 °C, 51 mm, najsuchszy miesiąc. Średni ruch do 18 czerwca, duży od 19, gdy limit rośnie do 5600. W Cusco 24 czerwca odbywa się Inti Raymi i hotele są pełne. Rada: w czerwcu 2026 Huayna Picchu był zamknięty z powodu prac konserwatorskich, więc przed rezerwacją na czerwiec 2027 sprawdź, czy się to nie powtórzy.

Lipiec

22,1 / 9,4 °C, 54 mm, najpewniejsze czyste niebo. Bardzo duży ruch: polskie i europejskie wakacje plus peruwiańskie święto narodowe 28 i 29 lipca. Noce przy ruinach są najchłodniejsze, w Cusco mroźne. Rada: wejdź o 6:00 albo po 13:00, żeby ominąć falę wycieczek z Cusco.

Sierpień

23,1 / 10,0 °C, 61 mm, bardzo duży ruch. Dni są suche, ciepłe i słoneczne, a słońce pali mocno. Rada: SENAMHI mierzy w górach wokół Cusco ekstremalne promieniowanie UV, więc krem, kapelusz i okulary zabierz nawet wtedy, gdy wydaje się chłodno.

Wrzesień

23,4 / 11,1 °C, 76 mm, najcieplejsze dni w roku. Na papierze duży ruch, w praktyce mniejszy niż w lipcu i sierpniu. To ostatni w pełni suchy miesiąc. Rada: świetny czas na trekking, nasz drugi ulubiony miesiąc po maju.

Październik

22,8 / 11,5 °C, 163 mm, deszczu jest dwa razy więcej niż we wrześniu. Ruch wciąż duży: w październiku 2025 przychodziło średnio około 4840 osób dziennie. Rada: traktuj październik jako mokry miesiąc przejściowy, nawet jeśli w Cusco jest jeszcze sucho, i zabierz kurtkę przeciwdeszczową.

Listopad

22,8 / 12,0 °C, 173 mm. Duży ruch do 2 listopada, potem mały, gdy limit wraca do 4500. Zaczyna się zielona pora i najwcześniejsze wschody słońca w roku, około 5:10. Rada: połowa i koniec listopada to jeden z najlepszych terminów, jeśli liczy się cena.

Grudzień

21,2 / 12,0 °C, 275 mm, wraca pora deszczowa. Mało ludzi do świąt, potem szczyt 30 i 31 grudnia. Grudzień ma najdłuższe dni w roku. Rada: na Sylwestra przy Machu Picchu kupuj bilety i pociąg z dużym wyprzedzeniem, bo popyt skupia się na kilku dniach.

Kiedy na Machu Picchu jest najwięcej ludzi

Machu Picchu wpuszcza 4500 osób dziennie, a w terminach wysokiego sezonu 5600. Według rozporządzenia ministerialnego 285-2025-MC wyższy limit obowiązuje w 2026 roku:

  • 1 stycznia
  • od 2 do 5 kwietnia (Wielkanoc)
  • od 19 czerwca do 2 listopada
  • 30 i 31 grudnia

Rzeczywiste liczby to potwierdzają. Od stycznia do kwietnia 2026 przychodziło średnio około 3260 osób dziennie, wyraźnie poniżej limitu. W październiku 2025 było to około 4840 dziennie.

Święta, które zapełniają Cusco i Machu Picchu

ŚwiętoData w 2026Co to oznacza
Nowy Rok30 grudnia do 1 styczniaLimit 5600, bardzo tłoczno
Wielkanoc2 do 5 kwietniaLimit 5600, dużo Peruwiańczyków
Corpus Christi (Boże Ciało)4 czerwcaPełne hotele w Cusco
Inti Raymi24 czerwcaSzczyt popytu w Cusco
Święto narodowe28 i 29 lipcaPodróżuje całe Peru
Inti Raymi w Cusco: uczestnicy w strojach inkaskich wokół kamiennego ołtarza podczas święta Słońca w czerwcu
Inti Raymi, święto Słońca 24 czerwca, zapełnia hotele i pociągi w Cusco.

Z jakim wyprzedzeniem kupić bilety i pociąg

Na klasyczną trasę 2-A radzimy kupować bilety trzy do czterech miesięcy wcześniej w wysokim sezonie i co najmniej dwa miesiące wcześniej w niskim. Na kwiecień i maj trasa 2-A znika często w dniu otwarcia sprzedaży, a Huayna Picchu zwykle wyprzedaje się w dwa tygodnie.

Najczęściej lekceważona część to pociągi. Sprzedaż rusza mniej więcej w połowie poprzedniego roku, a na kwiecień, maj i czerwiec miejsca kończą się około trzy miesiące wcześniej. Duże agencje blokują miejsca w najpopularniejszych pociągach na cały sezon.

Pierwsze znikają popołudniowe powroty z Aguas Calientes: Inca Rail o 14:30 i PeruRail Expedition o 14:55 i 15:20. To ma znaczenie, jeśli masz wieczorny lot z Cusco o 20:00 lub 21:00. Z pociągiem o 16:00 nie zdążysz. Najpierw pociąg, potem lot.

Niebieski pociąg PeruRail na stacji w Aguas Calientes między domami a zielonymi zboczami doliny
Popołudniowe pociągi powrotne z Aguas Calientes wyprzedają się jako pierwsze od kwietnia do czerwca.

Jak działają pociągi i jakie są klasy, opisujemy w artykule jak dojechać do Machu Picchu z Cusco.

O której wejść na Machu Picchu i czy zobaczysz wschód słońca

Wchodzi się w stałych godzinach od 6:00 do 15:00, a każda trasa ma limit czasu w środku. Ruiny zwiedza się z licencjonowanym przewodnikiem, jeden na osiem osób. Huayna Picchu ma tylko dwa wejścia, o 7:00 i 10:00, a Montaña Machu Picchu o 7:00 i 9:00.

  • 6:00 do 8:00: najmniej ludzi i najwięcej mgły. Te godziny zajmują osoby, które spały w Aguas Calientes.
  • 8:30 do 11:00: mgła zwykle się podnosi i widzisz pocztówkowy widok. Pod koniec poranka przyjeżdżają grupy z Cusco.
  • 13:00 do 15:00: ciepłe boczne światło i mniej ludzi. W porze deszczowej to pora popołudniowych opadów.

Wschód słońca na Machu Picchu

Mało kto o tym mówi: słońca wschodzącego nad horyzontem raczej nie zobaczysz. Machu Picchu otaczają szczyty, więc bezpośrednie światło dociera do ruin często godzinę po wschodzie albo później. Od listopada do stycznia słońce jest już na niebie, zanim o 6:00 otworzą bramę.

Zobaczysz za to pierwsze światło: dolina powoli robi się niebieska i złota, a chmury wstają znad rzeki. Jest pięknie, ale jedź po to, a nie po tarczę słońca na horyzoncie. Zachodu też nie zobaczysz, bo ostatnie wejście jest o 15:00.

Jak rozłożone są trasy po ruinach, pokazujemy na mapie w artykule gdzie jest Machu Picchu.

Szlak Inków i Salkantay w różnych porach roku

Szlak Inków jest zamknięty co roku w lutym. Ekipy naprawiają wtedy bruk, schody, mury i mosty, a drugim powodem jest bezpieczeństwo w porze deszczowej. W 2026 roku szlak zamknięto 31 stycznia i otwarto 1 marca. Dotyczy to całej sieci: klasycznego szlaku, krótkiego Szlaku Inków i połączenia z Salkantay.

Najlepsze miesiące na klasyczny Szlak Inków w 4 dni to maj do września, a kwiecień i październik to dobre miesiące przejściowe. Krótki Szlak Inków prowadzi przez las mglisty, więc liczy się deszcz, a nie zimno: to najlepsza opcja w marcu, kwietniu i listopadzie.

Trek Salkantay przechodzi przez przełęcz na 4630 m. Od czerwca do sierpnia w wysokich obozach jest silny mróz, a w porze deszczowej na przełęczy może padać śnieg i grad. Salkantay nie zamyka się w lutym, więc działa przez cały rok. Szczegóły w artykule Salkantay trek.

Trekking do Machu Picchu

Jak się ubrać na Machu Picchu i co spakować

Przy ruinach poranek zaczyna się od 9 do 12 °C, a w południe jest 21 do 23 °C, w każdym miesiącu. Odpowiedź to warstwy: cienka koszulka, polar i kurtka przeciwdeszczowa. Od maja do września dorzuć ciepłą kurtkę i czapkę na wieczory w Cusco.

  • Ochrona przed deszczem w każdym miesiącu. Lekka kurtka albo peleryna. Parasoli nie wolno wnosić na teren ruin.
  • Ochrona przed słońcem. Krem SPF 50, kapelusz z rondem i okulary z filtrem UV, także w pochmurne dni.
  • Środek na owady. Meszki i komary gryzą przy ruinach i w Aguas Calientes, bardziej w porze deszczowej. Weź balsam albo atomizer z pompką, bo aerozoli nie wolno wnosić.
  • Buty z dobrą podeszwą. Buty trekkingowe albo do biegania w terenie z miękką podeszwą. Twarde podeszwy i obcasy są zakazane, a mokry kamień jest śliski.

Czego nie wolno wnosić

Przepisy Ministerstwa Kultury zabraniają wnoszenia plecaków większych niż 40 × 35 × 20 cm (przy wejściu są szafki), jedzenia, alkoholu, parasoli, kijków trekkingowych (poza kijkami z gumową końcówką dla osób starszych lub z niepełnosprawnością), statywów, kijków do selfie, dronów, aerozoli i głośników. Złamanie zasad może skończyć się wyproszeniem bez zwrotu pieniędzy.

Mity o pogodzie na Machu Picchu

  • „Pora sucha trwa od kwietnia do października.” Przy ruinach kwiecień i październik to mokre miesiące przejściowe. Prawdziwe suche okno to maj do września.
  • „W styczniu spada około 150 mm deszczu.” Tyle spada w Cusco. SENAMHI notuje przy Machu Picchu 341 mm w styczniu i 2116 mm w roku.
  • „Noce na Machu Picchu spadają do 5 °C.” Najzimniejsza średnia miesięczna to 9,4 °C. Zimne liczby dotyczą Cusco i wysokich obozów na trekkingu.
  • „W porze suchej nie pada.” Czerwiec ma średnio 51 mm deszczu.
  • „Można zostać do zachodu słońca.” Ostatnie wejście jest o 15:00, a każda trasa ma limit czasu.

Najczęstsze pytania

Jaki jest najlepszy miesiąc na Machu Picchu?

Maj. Jest sucho, z 73 mm deszczu, zbocza są jeszcze zielone, a limit wejść wynosi 4500 osób dziennie. Drugi najlepszy wybór to wrzesień.

Kiedy jechać do Peru, żeby była dobra pogoda?

W porze suchej, od maja do września. Wtedy w Andach i na Machu Picchu jest słonecznie, a na wybrzeżu w Limie szaro, ale bez deszczu.

Kiedy jest pora deszczowa w Peru?

W górach i na Machu Picchu od grudnia do marca, z przejściem w listopadzie i kwietniu. W Amazonii najwięcej pada od listopada do kwietnia, a na wybrzeżu prawie wcale.

Czy na Machu Picchu jest zimno?

Raczej nie. Średnio 9 do 12 °C w nocy i 21 do 23 °C w dzień. Zimno jest w Cusco, gdzie w lipcu noce schodzą poniżej zera.

Czy warto jechać na Machu Picchu w porze deszczowej?

Tak. Ruiny są otwarte codziennie, jest mniej ludzi, zieleń jest najpiękniejsza, a orchidee kwitną. Jedź pociągiem z Ollantaytambo i zostaw wolny dzień w Cusco.

Czy Szlak Inków jest otwarty w lutym?

Nie. Cała sieć Szlaku Inków jest zamknięta co roku w lutym z powodu prac konserwacyjnych. W 2026 roku otwarto ją 1 marca.

Kiedy na Machu Picchu jest najmniej ludzi?

Od stycznia do marca, poza Wielkanocą, i od początku listopada do połowy grudnia. Na początku 2026 roku przychodziło średnio około 3260 osób dziennie.

Ile osób może wejść na Machu Picchu dziennie?

4500 osób, a w wysokim sezonie 5600. W 2026 roku wyższy limit obowiązuje od 19 czerwca do 2 listopada, w Wielkanoc i na Nowy Rok.

Jak sprawdziliśmy ten poradnik

Ten poradnik powstał z tego, co widzimy, prowadząc te trasy co tydzień. Ceny, rozkłady i zasady sprawdziliśmy na oficjalnych stronach podanych niżej.

Organizujemy wycieczki na Machu Picchu i treki opisane w tym artykule. Dane o pogodzie pochodzą z SENAMHI, a limity wejść z przepisów Ministerstwa Kultury Peru; sprawdziliśmy je w dniu podanym wyżej.

Ostatnio sprawdzono:

Jorge Suyo
O autorze

Jorge Suyo

Dyrektor i przewodnik trekkingowy

Jorge Suyo jest przewodnikiem trekkingowym i osobą, która kieruje Inca Outdoors. Zna te szlaki, bo sam przemierza je z grupami, i to doświadczenie wpływa na sposób planowania każdej wyprawy.

Poznaj zespół
Machu Picchu

Wyprawy wspomniane w tym poradniku

Podróżni z przewodnikami w klasycznym punkcie widokowym Machu Picchu, w tle Huayna PicchuCały dzień

Machu Picchu w jeden dzień

Z Cusco do Machu Picchu i z powrotem w jeden dobrze zaplanowany dzień, bez trekkingu.

ŁatwyOd $310
Porozmawiaj z lokalnym przewodnikiem

Nie wiesz, który sposób jest dla ciebie?

Napisz nam, kiedy jedziesz i jak lubisz podróżować. Odpowiemy szczerą radą, bez zobowiązań.