
Machu Picchu klima: når er det best å reise, måned for måned
Det beste været ved Machu Picchu er fra mai til september, i tørketiden, med 51 til 76 mm regn i måneden. Favoritten vår er mai: tørt, grønne fjellsider og færre besøkende per dag enn i juli og august. Temperaturen endrer seg nesten ikke: 21 til 23 °C om dagen hele året.
- Mai
- favorittmåneden vår
- 51 mm
- regn i juni, den tørreste måneden
- 341 mm
- regn i januar og mars
- 21 til 23 °C
- om dagen, hele året
I denne guiden
Når er det best å reise til Machu Picchu?
Inkabyen har åpent hver dag hele året, og temperaturen varierer bare to, tre grader. Det finnes altså ingen dårlig måned. Det som endrer seg, er regnet, hvor mange som er der, og om du kan gå Inkastien.
| Hvis du vil ha | Reis i | Hvorfor |
|---|---|---|
| Det beste været | Juni, juli, august | De tørreste månedene, 51 til 61 mm regn |
| Godt vær og færre folk | Mai, starten av juni, september | Tørketid, og i mai en lavere dagsgrense |
| Grønne bilder | April, november | Frodig landskap, dramatiske skyer, middels mye folk |
| Ro og lavere priser | Januar til mars, ikke påsken | Årets roligste periode |
| Inca Trail | Mai til september | Tørr sti; stengt i februar |
Kan du velge, så reis i mai. Passer ikke mai, velg september. Begge gir deg tørketidens vær uten de travleste ukene i juli og august.
Uansett måned gjør én natt i Aguas Calientes størst forskjell. Du kommer inn tidlig, før dagsturistene fra Cusco, og kan vente i ro og fred på at skyene letter. Slik er turen vår til Den hellige dalen og Machu Picchu på 2 dager lagt opp.
Klimaet ved Machu Picchu måned for måned
Dette er de offisielle klimanormalene for 1991 til 2020 fra SENAMHIs stasjon "Machu Picchu" på 2399 moh. Den står mellom Aguas Calientes og ruinene, så den måler akkurat det været du går i.
Klimaet ved Machu Picchu: regn og temperatur hver måned
- Regn per måned (mm)
- Gjennomsnittstemperatur om dagen
- Gjennomsnittstemperatur om natten
| Måned | Dag | Natt | Regn | Folk (2026) |
|---|---|---|---|---|
| Januar | 20,6 °C | 11,8 °C | 341 mm | Lite |
| Februar | 20,6 °C | 11,9 °C | 325 mm | Minst |
| Mars | 21,0 °C | 11,9 °C | 341 mm | Lite |
| April | 21,5 °C | 11,7 °C | 184 mm | Middels, topp i påsken |
| Mai | 21,9 °C | 10,8 °C | 73 mm | Middels |
| Juni | 22,0 °C | 10,0 °C | 51 mm | Middels, mye fra 19. juni |
| Juli | 22,1 °C | 9,4 °C | 54 mm | Svært mye |
| August | 23,1 °C | 10,0 °C | 61 mm | Svært mye |
| September | 23,4 °C | 11,1 °C | 76 mm | Mye |
| Oktober | 22,8 °C | 11,5 °C | 163 mm | Mye |
| November | 22,8 °C | 12,0 °C | 173 mm | Mye til 2. november, så lite |
| Desember | 21,2 °C | 12,0 °C | 275 mm | Lite, topp 30. og 31. desember |
Folk etter de daglige grensene til kulturdepartementet i Peru for 2026.
Tre ting skiller seg ut. Temperaturen er nesten lik hele året. Det er regnet som lager årstidene: omtrent to tredjedeler av de 2116 mm i året faller fra desember til mars. Og de varmeste dagene kommer i august og september, på slutten av tørketiden.
Dagslengden endrer seg heller ikke mye. Sola står opp mellom omtrent kl. 05.10 i november og kl. 06.15 i juli, og dagen varer fra 11 timer og 20 minutter til 12 timer og 55 minutter. Peru har ikke sommertid.
Temperatur i Peru: høyden betyr mest
Ved Machu Picchu er det 21 til 23 °C om dagen og 9 til 12 °C om natten, i alle måneder. Det skyldes beliggenheten: nær ekvator, i middels høyde og i fuktig luft som holder på varmen.
De store forskjellene i Peru kommer av høyden. For hver tusen meter opp blir det omtrent seks grader kaldere. Derfor trenger du både t-skjorte, fleece og noen ganger dunjakke på samme reise.
| Sted | Høyde | Om dagen | Natt i juli |
|---|---|---|---|
| Aguas Calientes | 2040 moh. | Varmt, ofte over 22 °C | Rundt 9 °C |
| Machu Picchu | 2430 moh. | 21 til 23 °C | 9,4 °C |
| Cusco | 3400 moh. | Sol, rundt 20 °C | Kuldegrader |
| Salkantaypasset | 4630 moh. | Kaldt, ofte vind | Hard frost |
Machu Picchu og julinatten i Cusco: SENAMHI. De andre linjene bygger på vår egen erfaring.
Klima i Peru: kyst, fjell og jungel
Spør du om været i Peru, blir motspørsmålet: hvor? Andesfjellene deler landet i en ørkenkyst, et høyland og Amazonas, og de har hver sin rytme.
| Område | Tørt | Vått | Typisk |
|---|---|---|---|
| Kysten og Lima | Hele året, det regner nesten aldri | Nesten ikke | Grått og kjølig juni til oktober, sol og varme desember til april |
| Andes: Cusco, Den hellige dalen | Mai til september | November til mars | Sol om dagen, kalde netter, sterk sol |
| Machu Picchu | Mai til september | Desember til mars | Mildt og fuktig, ofte skyer om morgenen |
| Amazonas | Juni til oktober er litt tørrere | November til april | Varmt og fuktig hele året, over 30 °C |
Skal Machu Picchu være med, er regnestykket enkelt: tørketiden i Andesfjellene, fra mai til september, er den beste tiden å reise til Peru. At Lima er grå da, betyr lite, for der blir de fleste bare kort.
Temperatur og vær i Cusco
Nesten alle overnatter i Cusco, omtrent 1000 meter høyere enn Machu Picchu. Været er helt annerledes, og mange guider blander de to.
| Machu Picchu | Cusco | |
|---|---|---|
| Stasjonens høyde | 2399 moh. | 3214 moh. |
| Regn i året | 2116 mm | 666 mm |
| Våteste måned | Januar og mars, 341 mm | Januar, 146 mm |
| Tørreste måned | Juni, 51 mm | Juni, 4 mm |
| Kaldeste natt (snitt i juli) | 9,4 °C | 1,3 kuldegrader |
Kilde: SENAMHI, normaler 1991 til 2020, stasjonene Machu Picchu og Granja Kayra (Cusco).
Kort sagt: ved Machu Picchu regner det tre ganger så mye som i Cusco, men nettene er mye mildere. De iskalde nettene du pakker dunjakken for, hører til Cusco og Den hellige dalen.
I november er dagene i Cusco fortsatt lune og solrike, men nettene ligger nær frysepunktet. Når sola går ned, faller temperaturen raskt, og mange hoteller mangler sentralvarme. Spør etter varmeovn eller varmeteppe når du bestiller. Om høyden og høydesyke kan du lese i Machu Picchu høyde.
Regntiden ved Machu Picchu
- Tørketid: mai til september, 51 til 76 mm regn i måneden.
- Overgangsmåneder: april, oktober og november, 163 til 184 mm.
- Regntid: desember til mars, 275 til 341 mm.
Du leser ofte at tørketiden varer fra april til oktober. Det gjelder Cusco, ikke Machu Picchu. I oktober regner det over dobbelt så mye ved ruinene som i september.
Hvorfor det regner så mye ved Machu Picchu
Machu Picchu ligger på Amazonas-siden av Andesfjellene, i tåkeskog. Varm, fuktig luft fra regnskogen stiger opp gjennom Urubambadalen, kjøles ned mot fjellene og blir til skyer og regn. Cusco ligger høyere, bak fjellryggene, i en tørrere regnskygge.
Derfor kan samme desembermorgen være solfylt i Cusco og yrete ved ruinene. Og derfor er Machu Picchu grønn hele året og starter så ofte dagen inne i skyene.

I regntiden må du regne med en byge nesten hver dag, oftest på ettermiddagen. Steintrappene blir glatte, så gode såler betyr mer enn alt annet. Samtidig blomstrer flest orkideer da, og fuglene er lettest å få øye på. For guidene våre er desember til mars den beste tiden for naturelskere.
Jordras og toget
Kraftig regn kan utløse jordras, på spansk huaicos, som stopper togene. Det er sjelden og som regel lokalt, men det skjer: i januar 2010 og 2022 ble reisende evakuert, og i januar og mars 2026 sto strekningen ved Hidroeléctrica stille.
Machu Picchu i januar og resten av året
Januar
20,6 / 11,8 °C og 341 mm regn, en av de to våteste månedene. Lite folk, unntatt 1. januar, da grensen heves til 5600. Det regner hver dag, men fossene i fjellsidene og det grønne er på sitt fineste. Råd: kjøp togbilletter som kan endres, og ha en ledig dag i Cusco.
Februar
20,6 / 11,9 °C og 325 mm. Årets roligste måned. Inkastien er stengt hele måneden for vedlikehold, men ruinene og togene går som vanlig. Råd: sov i Aguas Calientes og gå tidlig inn.
Mars
21,0 / 11,9 °C og 341 mm, like vått som januar. Lite folk, og Inkastien åpner igjen 1. mars. Råd: unngå landveien om Hidroeléctrica denne måneden og ta toget.
April
21,5 / 11,7 °C og 184 mm: regnet halveres. Middels mye folk, men en skarp topp i påsken: i 2026 var grensen 5600 fra 2. til 5. april. Råd: bestill toget omtrent tre måneder før.
Mai
21,9 / 10,8 °C og 73 mm: tørketiden begynner. Middels mye folk og en grense på 4500 hele måneden. Råd: for oss årets beste måned. Bestill billetter og tog tre til fire måneder før.
Juni
22,0 / 10,0 °C og 51 mm, den tørreste måneden. Middels mye folk til 18. juni, mye fra 19. juni. Den 24. juni feirer Cusco Inti Raymi, og hotellene er fulle. Råd: Huayna Picchu var stengt i juni 2026 for restaurering, så sjekk om det gjentar seg før du bestiller juni 2027.
Juli
22,1 / 9,4 °C og 54 mm: den sikreste blå himmelen. Svært mye folk: europeisk sommerferie og Perus nasjonaldager 28. og 29. juli. Råd: gå inn kl. 06.00 eller etter kl. 13.00.
August
23,1 / 10,0 °C og 61 mm. Tørre, varme og klare dager med sterk sol. Råd: SENAMHI måler ekstrem UV-stråling i høylandet rundt Cusco, så ta med solkrem, hatt og solbriller selv om lufta føles kjølig.
September
23,4 / 11,1 °C og 76 mm: årets varmeste dager. Høysesong på papiret, roligere enn juli og august i praksis. Råd: perfekt for fotturer, vår nest beste måned etter mai.
Oktober
22,8 / 11,5 °C og 163 mm: regnet dobles. Fortsatt mye folk: i oktober 2025 kom det i snitt rundt 4840 per dag. Råd: tenk på oktober som en våt overgangsmåned ved ruinene og pakk regnjakke.
November
22,8 / 12,0 °C og 173 mm. Mye folk til 2. november, så rolig. Sola står opp tidligst i hele året, rundt kl. 05.10. Råd: midten og slutten av november er blant de rimeligste periodene.
Desember
21,2 / 12,0 °C og 275 mm: regntiden er tilbake. Rolig fram til jul, så en topp 30. og 31. desember. Råd: vil du feire nyttår ved Machu Picchu, kjøp billetter og tog i god tid.
Mye folk, helligdager og når du bør bestille
Machu Picchu slipper inn 4500 besøkende per dag, og 5600 på travle datoer. Ifølge ministervedtak 285-2025-MC gjelder den høye grensen i 2026 den 1. januar, 2. til 5. april (påske), 19. juni til 2. november og 30. og 31. desember.
De faktiske tallene bekrefter det. Fra januar til april 2026 kom det i snitt rundt 3260 per dag, godt under grensen. I oktober 2025 var det rundt 4840 per dag.
| Høytid | Dato 2026 | Hva det betyr |
|---|---|---|
| Nyttår | 30. desember til 1. januar | Grense 5600, svært mye folk |
| Påske (Semana Santa) | 2. til 5. april | Grense 5600, mange peruanere |
| Kristi legemsfest (Corpus Christi) | 4. juni | Fulle hoteller i Cusco |
| Inti Raymi | 24. juni | Størst etterspørsel i Cusco |
| Nasjonaldager | 28. og 29. juli | Hele Peru er på reise |

Til den klassiske ruten 2-A anbefaler vi å kjøpe tre til fire måneder før i høysesongen og minst to måneder før i lavsesongen. Huayna Picchu blir som regel utsolgt på to uker.
Det de fleste undervurderer, er togene. Salget åpner rundt midten av året før, og til april, mai og juni er plassene borte omtrent tre måneder før. Først borte er ettermiddagstogene tilbake fra Aguas Calientes: Inca Rail kl. 14.30 og PeruRail Expedition kl. 14.55 og 15.20. Har du et kveldsfly fra Cusco kl. 20.00, rekker du det ikke med et tog kl. 16.00. Bestill toget først, flyet etterpå.

Togklasser og stasjoner går vi gjennom i slik kommer du deg til Machu Picchu fra Cusco.
Soloppgang ved Machu Picchu og beste tid på dagen
Du går inn på en fast inngangstid mellom kl. 06.00 og 15.00, med en autorisert guide (én per åtte besøkende) og en makstid på hver rute. Huayna Picchu har bare to innganger, kl. 07.00 og 10.00, og Machu Picchu Mountain kl. 07.00 og 09.00.
- Kl. 06.00 til 08.00: minst folk og mest tåke. Disse tidene går til dem som har sovet i Aguas Calientes.
- Kl. 08.30 til 11.00: tåka letter som regel, og du får postkortutsikten. Mot slutten av formiddagen kommer dagsturistene.
- Kl. 13.00 til 15.00: varmt sidelys og færre folk. I regntiden kommer bygene ofte nå.
Ser man sola stå opp?
Ærlig talt: ikke egentlig, og det er få som sier det. Machu Picchu er omgitt av høye tinder, så det direkte sollyset når ruinene ofte først en time etter soloppgang eller senere. Fra november til januar er sola allerede oppe før porten åpner kl. 06.00.
Det du får, er det første lyset: dalen som sakte blir blå og gyllen, og skyene som stiger opp fra elva. Det er vakkert, men reis for det, ikke for en sol i horisonten. Solnedgang går heller ikke, siste inngang er kl. 15.00. Rutene inne i inkabyen ser du på kartet i hvor ligger Machu Picchu.
Når er det best å gå til Machu Picchu? Inca Trail og Salkantay
Inkastien stenger hvert år i februar. Lagene reparerer brostein, trapper, murer og bruer, og sikkerheten i regntiden teller også. I 2026 stengte den 31. januar og åpnet 1. mars. Det gjelder hele nettverket: den klassiske ruten, den korte og kombinasjonen med Salkantay.
De beste månedene for klassisk Inca Trail på 4 dager er mai til september, med april og oktober som gode overgangsmåneder. I januar er stien åpen, men det er en av de våteste månedene: regn hver dag, glatt stein og skyer over passene.
Kort Inca Trail går hele veien gjennom tåkeskog, så regn betyr mer enn kulde: i mars, april og november er den det beste valget. Salkantay trek går over et pass på 4630 moh., med hard frost i de høye leirene fra juni til august. Salkantay stenger ikke i februar. Les mer i Salkantay trek: ruten og høyden.
Til fots til Machu Picchu
Klassisk Inca Trail, 4 dager4 dager · Svært krevendeFra $750
Kort Inca Trail, 2 dager2 dager · MiddelsFra $490
Salkantay trek, 5 dager5 dager · Svært krevendeFra $310
Hva bør du ha på deg ved Machu Picchu?
Ved ruinene starter morgenen på 9 til 12 °C, og midt på dagen er det 21 til 23 °C, uansett måned. Svaret er lag på lag: tynn trøye, fleece og regnjakke. Fra mai til september trenger du også en varm jakke og lue til kveldene i Cusco.
- Regntøy i alle måneder. Lett regnjakke eller poncho. Paraply får ikke være med inn.
- Solbeskyttelse. Faktor 50, hatt med brem og solbriller med UV-filter, også når det er overskyet.
- Myggmiddel. Små bitende fluer og mygg ved ruinene og i Aguas Calientes, mest i regntiden. Ta med krem eller pumpespray, sprayboks er ikke lov inne.
- Sko med godt grep. Fjellsko eller terrengløpesko med myk såle. Harde såler og hæler er forbudt, og våt stein er glatt.
Dette får du ikke ta med inn: sekker større enn 40 × 35 × 20 cm (det er skap ved inngangen), mat, alkohol, paraply, gåstaver (unntatt staver med gummitupp for eldre eller personer med nedsatt bevegelse), stativ, selfiestang, droner, sprayboks og høyttalere. Den som bryter reglene, kan bli vist ut uten refusjon.
Myter om været ved Machu Picchu
- "Tørketiden er april til oktober." Ved ruinene er april og oktober våte overgangsmåneder. Det ekte tørre vinduet er mai til september.
- "Det faller rundt 150 mm i januar." Det er Cusco. SENAMHI måler 341 mm i januar ved Machu Picchu og 2116 mm i året.
- "Om natten går det ned i 5 °C ved Machu Picchu." Det kaldeste månedssnittet er 9,4 °C. De kalde tallene hører til Cusco og de høye leirene på fotturene.
- "Det regner ikke i tørketiden." Juni har i snitt 51 mm.
- "Man kan bli til solnedgang." Siste inngang er kl. 15.00, og hver rute har en tidsgrense.
Ofte stilte spørsmål
Hva er den beste måneden å besøke Machu Picchu?
Mai. Tørt, med 73 mm regn, grønne fjellsider og en grense på 4500 besøkende per dag. September er andrevalget.
Når er det best å reise til Peru?
Skal Machu Picchu og Andesfjellene være med, fra mai til september i tørketiden. Handler reisen mest om kysten og Lima, er desember til april mer solrike.
Når er det regntid ved Machu Picchu?
Fra desember til mars, med november og april som overgang. Mest regn faller i januar og mars, 341 mm hver.
Er det kaldt ved Machu Picchu?
Ikke egentlig. I snitt 9 til 12 °C om natten og 21 til 23 °C om dagen. Den kalde delen av reisen er Cusco, der det er kuldegrader om natten i juli.
Kan man besøke Machu Picchu i regntiden?
Ja. Inkabyen har åpent hver dag. Regn med byger og skyer, ta toget fra Ollantaytambo og ha en ledig dag i Cusco.
Er Inca Trail åpen i februar?
Nei. Hele nettverket av Inkastien stenger hvert år i februar for vedlikehold. I 2026 åpnet det igjen 1. mars.
Når er det minst folk ved Machu Picchu?
Fra januar til mars, unntatt påsken, og fra begynnelsen av november til midten av desember. I starten av 2026 kom det i snitt rundt 3260 per dag.
Hvor mange får besøke Machu Picchu per dag?
4500, og 5600 på travle datoer. I 2026 gjelder den høye grensen fra 19. juni til 2. november, i påsken og rundt nyttår.
Slik har vi sjekket guiden
Guiden bygger på det vi ser når vi guider disse rutene hver uke. Priser, rutetider og regler er sjekket mot de offisielle sidene nedenfor.
Vi arrangerer turene til Machu Picchu og fotturene som nevnes i artikkelen. Værdata kommer fra SENAMHI og besøksgrensene fra kulturdepartementet i Peru; de er kontrollert på datoen over.
- SENAMHI, Perus nasjonale værtjeneste (på spansk)
- Kulturdepartementet i Peru, offisiell billettside for Machu Picchu
Sist sjekket:




















