
Machu Picchu vejr: hvornår er det bedst at rejse, måned for måned
Det bedste vejr ved Machu Picchu er fra maj til september, i tørtiden, hvor der falder 51 til 76 mm regn om måneden. Vores favorit er maj: tørt, grønne bjergsider og færre besøgende om dagen end i juli og august. Temperaturen ændrer sig næsten ikke: 21 til 23 °C om dagen hele året.
- Maj
- vores yndlingsmåned
- 51 mm
- regn i juni, den tørreste måned
- 341 mm
- regn i januar og marts
- 21 til 23 °C
- om dagen, hele året
I denne guide
Hvornår er det bedst at rejse til Peru og Machu Picchu?
Inkabyen har åbent hver dag hele året, og temperaturen svinger kun to til tre grader. Der er altså ingen dårlig måned. Det, der ændrer sig, er regnen, antallet af besøgende og om du kan gå Inca Trail.
| Hvis du vil have | Så rejs i | Fordi |
|---|---|---|
| Det bedste vejr | Juni, juli, august | De tørreste måneder, 51 til 61 mm regn |
| Godt vejr og færre folk | Maj, starten af juni, september | Tørtid, og i maj en lavere grænse for besøgende |
| Grønne billeder | April, november | Frodigt landskab, flotte skyer, middel travlhed |
| Ro og lavere priser | Januar til marts, ikke påsken | Årets mest stille periode |
| Inca Trail | Maj til september | Tør sti; den er lukket i februar |
Kan du vælge, så tag af sted i maj. Passer det ikke, så vælg september. Begge giver dig tørtidens vejr uden de travleste uger i juli og august.
Uanset måned gør én nat i Aguas Calientes den største forskel. Du kommer ind tidligt, før dagsturisterne fra Cusco, og kan i ro og mag vente på, at skyerne letter. Sådan er vores tur til Den hellige dal og Machu Picchu på 2 dage bygget op.
Machu Picchu vejr måned for måned: de officielle tal
Her er de officielle klimanormaler for 1991 til 2020 fra SENAMHI's station "Machu Picchu" i 2.399 m højde. Den ligger mellem Aguas Calientes og ruinerne, så den måler præcis det vejr, du går rundt i.
Klimaet ved Machu Picchu: regn og temperatur hver måned
- Regn i måneden (mm)
- Gennemsnitlig dagtemperatur
- Gennemsnitlig nattetemperatur
| Måned | Dag | Nat | Regn | Travlhed (2026) |
|---|---|---|---|---|
| Januar | 20,6 °C | 11,8 °C | 341 mm | Lav |
| Februar | 20,6 °C | 11,9 °C | 325 mm | Lavest |
| Marts | 21,0 °C | 11,9 °C | 341 mm | Lav |
| April | 21,5 °C | 11,7 °C | 184 mm | Middel, top i påsken |
| Maj | 21,9 °C | 10,8 °C | 73 mm | Middel |
| Juni | 22,0 °C | 10,0 °C | 51 mm | Middel, høj fra 19. juni |
| Juli | 22,1 °C | 9,4 °C | 54 mm | Meget høj |
| August | 23,1 °C | 10,0 °C | 61 mm | Meget høj |
| September | 23,4 °C | 11,1 °C | 76 mm | Høj |
| Oktober | 22,8 °C | 11,5 °C | 163 mm | Høj |
| November | 22,8 °C | 12,0 °C | 173 mm | Høj til 2. november, derefter lav |
| December | 21,2 °C | 12,0 °C | 275 mm | Lav, top 30. og 31. december |
Travlhed efter det peruanske kulturministeriums daglige grænser for 2026.
Tre ting springer i øjnene. Temperaturen er næsten den samme hele året. Det er regnen, der skaber årstiderne: omkring to tredjedele af de 2.116 mm om året falder fra december til marts. Og de varmeste dage kommer i august og september, sidst i tørtiden.
Dagens længde ændrer sig heller ikke meget. Solen står op mellem cirka kl. 5.10 i november og kl. 6.15 i juli, og dagen varer fra 11 timer og 20 minutter til 12 timer og 55 minutter. Peru har ikke sommertid.
Temperatur i Peru: højden betyder mere end årstiden
Ved Machu Picchu er der 21 til 23 °C om dagen og 9 til 12 °C om natten, i alle måneder. Det skyldes beliggenheden: tæt på ækvator, i middel højde og i fugtig luft, der holder på varmen.
De store forskelle i Peru kommer af højden. For hver tusind meter op falder temperaturen omkring seks grader. Derfor skal du bruge både T-shirt, fleece og nogle gange en dunjakke på samme rejse.
| Sted | Højde | Om dagen | Om natten i juli |
|---|---|---|---|
| Aguas Calientes | 2.040 m | Varmt, ofte over 22 °C | Omkring 9 °C |
| Machu Picchu | 2.430 m | 21 til 23 °C | 9,4 °C |
| Cusco | 3.400 m | Sol, omkring 20 °C | Frost |
| Salkantaypasset | 4.630 m | Koldt, ofte blæsende | Hård frost |
Machu Picchu og julinatten i Cusco: SENAMHI. De øvrige linjer bygger på vores egen erfaring.
Hvordan kroppen reagerer på højden, og hvordan du undgår højdesyge, kan du læse i Machu Picchu højde.
Peru vejr og klima: kyst, bjerge og jungle
Spørger man til vejret i Peru, er det rigtige modspørgsmål: hvor? Andesbjergene deler landet i en ørkenkyst, et højland og Amazonas, og de har hver deres rytme.
| Område | Tørt | Vådt | Typisk |
|---|---|---|---|
| Kysten og Lima | Hele året, det regner næsten aldrig | Næsten ikke | Gråt og køligt fra juni til oktober, sol og varme fra december til april |
| Andes: Cusco, Den hellige dal | Maj til september | November til marts | Sol om dagen, kolde nætter, stærk sol |
| Machu Picchu | Maj til september | December til marts | Mildt og fugtigt, ofte skyer om morgenen |
| Amazonas | Juni til oktober er lidt tørrere | November til april | Varmt og fugtigt hele året, over 30 °C |
Skal Machu Picchu med på rejsen, er regnestykket enkelt: tørtiden i Andesbjergene, fra maj til september, er den bedste rejsetid til Peru. At Lima er grå i de måneder, betyder ikke så meget, for der bliver de fleste kun kort.
Cusco vejr: et helt andet klima end ved ruinerne
Næsten alle overnatter i Cusco, omkring 1.000 m højere end Machu Picchu. Vejret er helt anderledes, og mange guider blander de to sammen.
| Machu Picchu | Cusco | |
|---|---|---|
| Stationens højde | 2.399 m | 3.214 m |
| Regn om året | 2.116 mm | 666 mm |
| Vådeste måned | Januar og marts, 341 mm | Januar, 146 mm |
| Tørreste måned | Juni, 51 mm | Juni, 4 mm |
| Koldeste nat (gennemsnit i juli) | 9,4 °C | 1,3 graders frost |
Kilde: SENAMHI, normaler 1991 til 2020, stationerne Machu Picchu og Granja Kayra (Cusco).
Kort sagt: ved Machu Picchu regner det tre gange så meget som i Cusco, men nætterne er meget mildere. De iskolde nætter, du pakker dunjakken til, hører til Cusco og Den hellige dal, ikke ruinerne.
I tørtiden skinner solen næsten hver dag i Cusco, men når solen går ned, falder temperaturen brat. Mange hoteller har ikke centralvarme, så spørg efter en varmeovn eller et el-tæppe, når du booker.
Tørtid og regntid ved Machu Picchu
- Tørtid: maj til september, 51 til 76 mm regn om måneden.
- Overgangsmåneder: april, oktober og november, 163 til 184 mm.
- Regntid: december til marts, 275 til 341 mm.
Du læser ofte, at tørtiden varer fra april til oktober. Det gælder for Cusco, ikke for Machu Picchu. I oktober regner det over dobbelt så meget ved ruinerne som i september.
Hvorfor det regner så meget ved Machu Picchu
Machu Picchu ligger på Amazonas-siden af Andesbjergene, i tågeskov. Varm, fugtig luft fra regnskoven stiger op gennem Urubambadalen, køles af mod bjergene og bliver til skyer og regn. Cusco ligger højere, bag bjergkammene, i en tørrere regnskygge.
Derfor kan det samme decembermorgen være solskin i Cusco og støvregn ved ruinerne. Og derfor er Machu Picchu grøn hele året og starter så tit dagen inde i skyerne.

Sådan føles regntiden
Regn med en byge næsten hver dag, oftest om eftermiddagen, og lave skyer, der kommer og går. Inkaernes stentrapper bliver glatte, så gode såler betyder mere end alt andet, du har på.
Regntiden har også en gave: Det er der, flest orkideer blomstrer i skoven omkring ruinerne, og fuglene er lettest at få øje på. For vores guider er december til marts den bedste tid for naturelskere.
I tørtiden kan der stadig komme en kort byge, for selv juni har 51 mm. Morgenerne er tit tågede den første time, derefter letter skyen, og den klassiske udsigt åbner sig.
Mudderskred og toget
Kraftig regn kan udløse mudderskred, på spansk huaicos, der stopper togene. Det sker sjældent og som regel lokalt, men det sker: i januar 2010 og 2022 blev rejsende evakueret, og i januar og marts 2026 stod strækningen ved Hidroeléctrica stille.
Vejret ved Machu Picchu i hver måned
Her er hver måned kort: de officielle gennemsnit, travlheden i 2026 og et råd fra vores guider.
Januar
20,6 / 11,8 °C og 341 mm regn, en af de to vådeste måneder. Roligt, undtagen 1. januar, hvor grænsen hæves til 5.600. Regn hver dag, men vandfaldene på bjergvæggene og det grønne er på sit højeste. Råd: køb togbilletter, der kan ændres, og hold en fri dag i Cusco.
Februar
20,6 / 11,9 °C og 325 mm. Årets roligste måned. Inca Trail er lukket hele måneden for vedligeholdelse, så planlægger du at bruge vinterferien i uge 7, skal du vælge en anden rute, for eksempel Salkantay. Ruinerne og togene kører normalt. Råd: sov i Aguas Calientes og gå tidligt ind.
Marts
21,0 / 11,9 °C og 341 mm, lige så vådt som januar. Roligt, og Inca Trail åbner igen 1. marts. Skoven er mest frodig. Råd: undgå landruten over Hidroeléctrica i denne måned og tag toget.
April
21,5 / 11,7 °C og 184 mm: regnen halveres. Middel travlhed, men en skarp top i påsken: i 2026 var grænsen 5.600 fra 2. til 5. april. Råd: april er højsæson for togene, så book dem cirka tre måneder i forvejen.
Maj
21,9 / 10,8 °C og 73 mm: tørtiden begynder. Middel travlhed og en grænse på 4.500 hele måneden. Bjergsiderne er stadig grønne og himlen for det meste klar. Råd: for os årets bedste måned. Book billetter og tog tre til fire måneder i forvejen.
Juni
22,0 / 10,0 °C og 51 mm, den tørreste måned. Middel travlhed til 18. juni, høj fra 19. juni, hvor grænsen stiger til 5.600. Den 24. juni fejrer Cusco Inti Raymi, og hotellerne er fulde. Råd: Huayna Picchu var lukket i juni 2026 på grund af restaurering, så tjek, om det gentager sig, før du booker juni 2027.
Juli
22,1 / 9,4 °C og 54 mm: den mest sikre blå himmel. Meget travlt: den europæiske sommerferie oven i Perus nationaldage 28. og 29. juli. De koldeste nætter ved ruinerne og frost i Cusco. Råd: gå ind kl. 6.00 eller efter kl. 13.00, så undgår du bølgen af dagsturister.
August
23,1 / 10,0 °C og 61 mm. Meget travlt. Tørre, varme og klare dage med stærk sol. Råd: SENAMHI måler ekstrem UV-stråling i højlandet omkring Cusco, så tag solcreme, hat og solbriller med, også når luften føles kølig.
September
23,4 / 11,1 °C og 76 mm: årets varmeste dage. Højsæson på papiret, i praksis roligere end juli og august. Den sidste helt tørre måned. Råd: perfekt til vandreture og vores næstbedste måned efter maj.
Oktober
22,8 / 11,5 °C og 163 mm: regnen fordobles. Stadig travlt: i oktober 2025 kom der i gennemsnit omkring 4.840 om dagen. Rejser du i efterårsferien i uge 42, så pak en god regnjakke, selv om Cusco stadig er ret tørt.
November
22,8 / 12,0 °C og 173 mm. Travlt til 2. november, derefter roligt, når grænsen går tilbage til 4.500. Den grønne sæson begynder, og solen står tidligst op i hele året, omkring kl. 5.10. Råd: midt og sidst i november er en af årets billigste perioder.
December
21,2 / 12,0 °C og 275 mm: regntiden er tilbage. Roligt frem til jul, derefter en top 30. og 31. december. Årets længste dage. Råd: vil du fejre nytår ved Machu Picchu, så køb billetter og tog i god tid.
Hvornår er der flest mennesker ved Machu Picchu?
Machu Picchu lukker 4.500 besøgende ind om dagen, og 5.600 på travle datoer. Ifølge ministeriel bekendtgørelse 285-2025-MC gælder den høje grænse i 2026 den 1. januar, 2. til 5. april (påske), 19. juni til 2. november samt 30. og 31. december.
De faktiske tal bekræfter det. Fra januar til april 2026 kom der i gennemsnit omkring 3.260 besøgende om dagen, langt under grænsen. I oktober 2025 var det omkring 4.840 om dagen.
| Fest | Dato 2026 | Betydning |
|---|---|---|
| Nytår | 30. december til 1. januar | Grænse på 5.600, meget travlt |
| Påske (Semana Santa) | 2. til 5. april | Grænse på 5.600, mange peruanere |
| Kristi legemsfest (Corpus Christi) | 4. juni | Fulde hoteller i Cusco |
| Inti Raymi | 24. juni | Den største efterspørgsel i Cusco |
| Nationaldage | 28. og 29. juli | Hele Peru er på farten |

Billetter og tog: hvor tidligt skal du booke?
Til den klassiske rute 2-A anbefaler vi at købe tre til fire måneder i forvejen i højsæsonen og mindst to måneder i lavsæsonen. Til april og maj er 2-A ofte næsten væk på den dag, salget åbner, og Huayna Picchu bliver som regel udsolgt på to uger.
Det, de fleste undervurderer, er togene. Salget åbner omkring midten af året før, og til april, maj og juni er pladserne væk cirka tre måneder før. Store rejsebureauer reserverer pladser i de mest populære tog for hele sæsonen.
Først væk er eftermiddagstogene tilbage fra Aguas Calientes: Inca Rail kl. 14.30 og PeruRail Expedition kl. 14.55 og 15.20. Har du et aftenfly fra Cusco kl. 20.00 eller 21.00, når du det ikke med et tog kl. 16.00. Book toget først og flyet bagefter.

Togklasser og stationer gennemgår vi i rejse til Machu Picchu fra Cusco.
Solopgang ved Machu Picchu og det bedste tidspunkt på dagen
Du kommer ind på et fast tidspunkt mellem kl. 6.00 og 15.00, sammen med en autoriseret guide (én pr. otte besøgende) og med en maksimal tid på hver rute. Huayna Picchu har kun to indgange, kl. 7.00 og 10.00, og Machu Picchu Mountain kl. 7.00 og 9.00.
- Kl. 6.00 til 8.00: færrest mennesker og mest tåge. De tider går til dem, der har sovet i Aguas Calientes.
- Kl. 8.30 til 11.00: tågen letter som regel, og du får postkortudsigten. Sidst på formiddagen kommer dagsturisterne fra Cusco.
- Kl. 13.00 til 15.00: varmt sidelys og færre folk. I regntiden kommer bygerne ofte på dette tidspunkt.
Kan man se solen stå op?
Ærligt talt: ikke rigtigt, og det er der få, der fortæller. Machu Picchu er omgivet af høje tinder, så det direkte sollys når ruinerne ofte først en time efter solopgang eller senere. Fra november til januar er solen allerede oppe, før porten åbner kl. 6.00.
Det, du ser, er det første lys: dalen, der langsomt bliver blå og gylden, og skyerne, der stiger op fra floden. Det er smukt, men tag af sted for det, ikke for en sol i horisonten. Solnedgang kan heller ikke lade sig gøre, for sidste indgang er kl. 15.00.
Hvor ruterne går inde i ruinbyen, kan du se på kortet i Machu Picchu kort.
Inca Trail og Salkantay: hvilken årstid?
Inca Trail lukker hvert år i februar. Holdene reparerer brolægning, trapper, mure og broer, og sikkerheden i regntiden spiller også ind. I 2026 lukkede den 31. januar og åbnede igen 1. marts. Det gælder hele netværket: den klassiske rute, den korte og kombinationen med Salkantay.
De bedste måneder til den klassiske Inca Trail på 4 dage er maj til september, med april og oktober som gode overgangsmåneder. Den korte Inca Trail går hele vejen gennem tågeskov, så regnen betyder mere end kulden: i marts, april og november er den det bedste valg.
Salkantay trek går over et pas i 4.630 m. Fra juni til august er der hård frost i de høje lejre, og i regntiden kan der falde sne eller slud på passet. Salkantay lukker ikke i februar og kan gås hele året. Læs om ruten i Salkantay trek: ruten og højden.
Til fods til Machu Picchu
Classic Inca Trail, 4 dage4 dage · HårdFra $750
Short Inca Trail, 2 dage2 dage · ModeratFra $490
Salkantay Trek, 5 dage5 dage · HårdFra $310
Hvad skal man have på ved Machu Picchu?
Ved ruinerne starter morgenen på 9 til 12 °C, og ved middagstid er det 21 til 23 °C, uanset måned. Svaret er lag på lag: en tynd trøje, en fleece og en regnjakke. Fra maj til september skal der også en varm jakke og en hue med til aftenerne i Cusco.
- Regntøj i alle måneder. En let regnjakke eller poncho. Paraplyer må ikke komme med ind.
- Solbeskyttelse. Faktor 50, en hat med skygge og solbriller med UV-filter, også i overskyet vejr.
- Myggebalsam. Små bidende fluer og myg ved ruinerne og i Aguas Calientes, især i regntiden. Tag lotion eller pumpespray med, for spraydåser må ikke komme ind.
- Sko med greb. Vandresko eller trailsko med bløde såler. Hårde såler og hæle er forbudt, og våde sten er glatte.
Det må du ikke tage med ind
Kulturministeriets regler forbyder tasker større end 40 × 35 × 20 cm (der er skabe ved indgangen), mad, alkohol, paraplyer, vandrestave (undtagen stave med gummidup til ældre eller gangbesværede), stativer, selfiestænger, droner, spraydåser og højttalere. Bryder du reglerne, kan du blive bortvist uden refusion.
Myter om vejret ved Machu Picchu
- "Tørtiden varer fra april til oktober." Ved ruinerne er april og oktober våde overgangsmåneder. Det rigtige tørre vindue er maj til september.
- "Der falder omkring 150 mm i januar." Det er Cusco. SENAMHI måler 341 mm i januar ved Machu Picchu og 2.116 mm om året.
- "Om natten kommer det ned på 5 °C ved Machu Picchu." Det koldeste månedsgennemsnit er 9,4 °C. De kolde tal hører til Cusco og vandreturenes høje lejre.
- "Det regner ikke i tørtiden." Juni har i gennemsnit 51 mm.
- "Man kan blive til solnedgang." Sidste indgang er kl. 15.00, og hver rute har en tidsgrænse.
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er den bedste måned at besøge Machu Picchu?
Maj. Tørt, med 73 mm regn, grønne bjergsider og en grænse på 4.500 besøgende om dagen. September er andetvalget.
Hvornår er det bedst at rejse til Peru?
Skal Machu Picchu og Andesbjergene med, så fra maj til september i tørtiden. Handler rejsen mest om kysten og Lima, er december til april mere solrige.
Hvornår er der regntid i Peru?
I bjergene og ved Machu Picchu fra december til marts, med november og april som overgang. På kysten regner det næsten aldrig.
Er det koldt ved Machu Picchu?
Ikke rigtig. Om natten i gennemsnit 9 til 12 °C, om dagen 21 til 23 °C. Den kolde del af rejsen er Cusco, hvor der er frost om natten i juli.
Kan man besøge Machu Picchu i regntiden?
Ja. Inkabyen har åbent hver dag. Regn med byger og skyer, tag toget fra Ollantaytambo og hold en fri dag i Cusco.
Er Inca Trail åben i februar?
Nej. Hele Inca Trail-netværket lukker hvert år i februar for vedligeholdelse. I 2026 åbnede det igen 1. marts.
Hvornår er der færrest mennesker ved Machu Picchu?
Fra januar til marts, undtagen påsken, og fra starten af november til midt i december. I starten af 2026 kom der i gennemsnit omkring 3.260 om dagen.
Hvor mange må besøge Machu Picchu om dagen?
4.500, og 5.600 på travle datoer. I 2026 gælder den høje grænse fra 19. juni til 2. november, i påsken og omkring nytår.
Sådan har vi tjekket guiden
Guiden bygger på det, vi ser, når vi guider disse ruter hver uge. Priser, køreplaner og regler er tjekket mod de officielle sider herunder.
Vi arrangerer de ture til Machu Picchu og de vandreture, der nævnes i artiklen. Vejrdata kommer fra SENAMHI og besøgsgrænserne fra det peruanske kulturministerium; de er kontrolleret på datoen ovenfor.
- SENAMHI, Perus nationale vejrtjeneste (på spansk)
- Perus kulturministerium, officiel billetside for Machu Picchu
Senest tjekket:




















