IncaOutdoors
Machu Picchu sää sadekaudella: pilviä Huayna Picchun ympärillä inkakaupungin vihreiden pengerviljelmien yllä
Machu Picchun opas

Machu Picchu sää: paras matka-aika ja sää kuukausittain

  1. Etusivu
  2. Matkaoppaat

Paras aika matkustaa Machu Picchulle on toukokuusta syyskuuhun, kuivalla kaudella, jolloin sataa 51-76 mm kuukaudessa. Oma suosikkimme on toukokuu: kuivaa, rinteet vielä vihreinä ja vähemmän kävijöitä päivässä kuin heinä- ja elokuussa. Lämpötila ei juuri vaihtele: päivällä 21-23 °C ympäri vuoden.

Toukokuu
suosikkikuukautemme
51 mm
sadetta kesäkuussa, kuivin kuukausi
341 mm
sadetta tammi- ja maaliskuussa
21-23 °C
päivällä, ympäri vuoden
Tässä oppaassa
  1. Milloin matkustaa
  2. Sää kuukausittain
  3. Joulu- ja tammikuu
  4. Toukokuu
  5. Cuscon sää
  6. Perun sää
  7. Kuiva ja sadekausi
  8. Muut kuukaudet
  9. Tungos ja varaus
  10. Auringonnousu
  11. Vaellukset
  12. Pakkaaminen
  13. Myytit
  14. Usein kysytyt kysymykset

Milloin Machu Picchulle kannattaa matkustaa?

Inkakaupunki on auki joka päivä ympäri vuoden, ja lämpötila vaihtelee vain parin asteen verran. Huonoa kuukautta ei siis ole. Vaihtelevat sade, ihmismäärät ja se, voiko inkapolkua kävellä.

Jos haluatMatkustaMiksi
Parhaan säänKesä-, heinä- ja elokuussaKuivimmat kuukaudet, 51-61 mm sadetta
Hyvän sään ja vähemmän väkeäToukokuussa, kesäkuun alussa, syyskuussaKuiva kausi, ja toukokuussa matalampi päiväraja
Vihreitä kuviaHuhti- ja marraskuussaRehevä luonto, näyttävät pilvet, kohtuullinen tungos
Rauhaa ja edullisemmat hinnatTammi-maaliskuussa, ei pääsiäisenäVuoden rauhallisin aika
Inca TrailTouko-syyskuussaKuiva polku; helmikuussa suljettu

Jos voit valita, lähde toukokuussa. Jos toukokuu ei sovi, valitse syyskuu. Molemmat tarjoavat kuivan kauden sään ilman heinä- ja elokuun ruuhkaviikkoja.

Kuukaudesta riippumatta yksi yö Aguas Calientesissa muuttaa eniten. Pääset sisään aikaisin, ennen Cuscon päiväkävijöitä, ja voit rauhassa odottaa pilvien nousua. Näin on rakennettu Pyhän laakson ja Machu Picchun 2 päivän retkemme.

Machu Picchun sää kuukausittain: viralliset luvut

Nämä ovat SENAMHIn "Machu Picchu" -sääaseman viralliset ilmastolliset vertailuarvot vuosilta 1991-2020, 2399 metrin korkeudelta. Asema on Aguas Calientesin ja raunioiden välissä, joten se mittaa juuri sitä säätä, jossa kävelet.

Machu Picchun ilmasto: sade ja lämpötila kuukausittain

Kuiva kausi0°010°12520°25030°375mmtammikuu: 341 mm, 20,6 / 11,8 °CtammiThelmikuu: 325 mm, 20,6 / 11,9 °ChelmiHmaaliskuu: 341 mm, 21,0 / 11,9 °CmaalisMhuhtikuu: 184 mm, 21,5 / 11,7 °ChuhtiHtoukokuu: 73 mm, 21,9 / 10,8 °CtoukoTkesäkuu: 51 mm, 22,0 / 10,0 °CkesäKheinäkuu: 54 mm, 22,1 / 9,4 °CheinäHelokuu: 61 mm, 23,1 / 10,0 °CeloEsyyskuu: 76 mm, 23,4 / 11,1 °CsyysSlokakuu: 163 mm, 22,8 / 11,5 °ClokaLmarraskuu: 173 mm, 22,8 / 12,0 °CmarrasMjoulukuu: 275 mm, 21,2 / 12,0 °CjouluJ
  • Sademäärä kuukaudessa (mm)
  • Keskilämpötila päivällä
  • Keskilämpötila yöllä
Lähde: SENAMHI, vertailuarvot 1991-2020, Machu Picchun asema. Pylväät ovat sade (asteikko oikealla), viivat lämpötila (asteikko vasemmalla).
KuukausiPäiväYöSadeTungos (2026)
Tammikuu20,6 °C11,8 °C341 mmVähäinen
Helmikuu20,6 °C11,9 °C325 mmVähäisin
Maaliskuu21,0 °C11,9 °C341 mmVähäinen
Huhtikuu21,5 °C11,7 °C184 mmKohtalainen, huippu pääsiäisenä
Toukokuu21,9 °C10,8 °C73 mmKohtalainen
Kesäkuu22,0 °C10,0 °C51 mmKohtalainen, suuri 19.6. alkaen
Heinäkuu22,1 °C9,4 °C54 mmHyvin suuri
Elokuu23,1 °C10,0 °C61 mmHyvin suuri
Syyskuu23,4 °C11,1 °C76 mmSuuri
Lokakuu22,8 °C11,5 °C163 mmSuuri
Marraskuu22,8 °C12,0 °C173 mmSuuri 2.11. asti, sitten vähäinen
Joulukuu21,2 °C12,0 °C275 mmVähäinen, huippu 30. ja 31.12.

Tungos Perun kulttuuriministeriön vuoden 2026 päivärajojen mukaan.

Luvuista näkyy kolme asiaa. Lämpötila pysyy lähes samana. Vuodenajat tekee sade: noin kaksi kolmasosaa vuoden 2116 millimetristä sataa joulu-maaliskuussa. Ja lämpimimmät päivät ovat elo- ja syyskuussa, kuivan kauden lopussa.

Päivän pituuskaan ei juuri muutu. Aurinko nousee noin klo 5.10 marraskuussa ja klo 6.15 heinäkuussa, ja päivä kestää 11 h 20 min - 12 h 55 min. Perussa ei ole kesäaikaa, ja aikaero Suomeen on talvella 7 ja kesällä 8 tuntia.

Machu Picchu joulukuussa ja tammikuussa

Moni suomalainen haluaa paeta kaamosta juuri joulun ja tammikuun aikaan. Machu Picchulla se tarkoittaa lämmintä, vihreää ja sateista: päivällä noin 21 °C, yöllä 12 °C ja sadetta 275 mm joulukuussa ja 341 mm tammikuussa.

21 °C
päivällä joulu-tammikuussa
12 °C
yöllä, ei pakkasta
275 mm
sadetta joulukuussa
341 mm
sadetta tammikuussa
  • Sadekuuroja melkein joka päivä, yleensä iltapäivällä. Aamut ovat usein parempia, ja pilvet repeävät hetkeksi.
  • Vähän väkeä jouluun asti ja taas tammikuun alun jälkeen. Huiput ovat 30. ja 31. joulukuuta sekä 1. tammikuuta, jolloin päiväraja nostetaan 5600 kävijään.
  • Vuoden pisimmät päivät ovat joulukuussa, noin 12 h 55 min.
  • Inkapolku on auki joulu- ja tammikuussa, mutta suljetaan helmikuuksi.

Perun sää toukokuussa: vuoden paras kuukausi

Toukokuussa kuiva kausi alkaa: Machu Picchulla 21,9 / 10,8 °C ja vain 73 mm sadetta. Rinteet ovat vielä vihreinä sadekauden jäljiltä, ja taivas on enimmäkseen selkeä.

Toukokuussa päiväraja pysyy 4500 kävijässä koko kuukauden, kun taas kesäkuun 19. päivästä se nousee 5600:aan. Siksi toukokuu on meille vuoden paras kuukausi. Cuscossa yöt alkavat kylmetä, ja rannikolla Limassa taivas muuttuu harmaaksi.

Kaikki muutkin tietävät tämän: osta liput ja junat 3-4 kuukautta etukäteen. Huhti- ja toukokuun suosituin reitti 2-A myydään usein lähes loppuun jo myynnin avautumispäivänä.

Cuscon sää: aivan eri ilmasto

Lähes kaikki yöpyvät Cuscossa, noin 1000 metriä Machu Picchua korkeammalla. Sää on siellä täysin erilainen, ja moni opas sekoittaa nämä kaksi.

Machu PicchuCusco
Aseman korkeus2399 m3214 m
Sadetta vuodessa2116 mm666 mm
Sateisin kuukausiTammi- ja maaliskuu, 341 mmTammikuu, 146 mm
Kuivin kuukausiKesäkuu, 51 mmKesäkuu, 4 mm
Kylmin yö (heinäkuun keskiarvo)9,4 °C1,3 astetta pakkasta

Lähde: SENAMHI, vertailuarvot 1991-2020, Machu Picchun ja Granja Kayran (Cusco) asemat.

Lyhyesti: Machu Picchulla sataa kolme kertaa enemmän kuin Cuscossa, mutta yöt ovat paljon leudompia. Pakkasyöt, joita varten untuvatakki pakataan, kuuluvat Cuscoon ja Pyhään laaksoon, eivät raunioille.

Cuscossa aurinko paistaa kuivalla kaudella lähes joka päivä, mutta auringonlaskun jälkeen lämpötila putoaa nopeasti. Monessa hotellissa ei ole keskuslämmitystä, joten kysy varatessa lämmitintä tai sähköpeittoa. Korkeudesta ja vuoristotaudista kerromme artikkelissa Machu Picchun korkeus.

Perun sää: rannikko, vuoret ja sademetsä

Kun kysytään Perun säätä, oikea vastakysymys on: missä? Andit jakavat maan aavikkorannikkoon, ylänköön ja Amazoniaan, ja jokaisella on oma rytminsä.

AlueKuivaaSateistaTyypillistä
Rannikko ja LimaKoko vuoden, sataa tuskin koskaanLähes ei lainkaanHarmaata ja viileää kesä-lokakuussa, aurinkoista ja kuumaa joulu-huhtikuussa
Andit: Cusco, Pyhä laaksoTouko-syyskuuMarras-maaliskuuAurinkoiset päivät, kylmät yöt, voimakas aurinko
Machu PicchuTouko-syyskuuJoulu-maaliskuuLeutoa ja kosteaa, aamuisin usein pilvistä
AmazoniaKesä-lokakuu on hieman kuivempiMarras-huhtikuuKuumaa ja kosteaa ympäri vuoden, yli 30 °C

Perun lämpötiloja säätelee korkeus enemmän kuin vuodenaika. Jokaista tuhatta metriä kohden lämpötila laskee noin kuusi astetta. Siksi samalla matkalla tarvitset t-paidan, fleecen ja joskus untuvatakin. Jos Machu Picchu kuuluu matkaan, Andien kuiva kausi touko-syyskuussa on paras aika matkustaa Peruun.

Kuiva kausi ja sadekausi Machu Picchulla

  • Kuiva kausi: touko-syyskuu, 51-76 mm sadetta kuukaudessa.
  • Välikuukaudet: huhti-, loka- ja marraskuu, 163-184 mm.
  • Sadekausi: joulu-maaliskuu, 275-341 mm.

Usein luetaan, että kuiva kausi kestää huhtikuusta lokakuuhun. Se pitää paikkansa Cuscossa, ei Machu Picchulla. Lokakuussa raunioilla sataa yli kaksi kertaa enemmän kuin syyskuussa.

Miksi Machu Picchulla sataa niin paljon

Machu Picchu on Andien Amazonin puoleisella rinteellä, pilvimetsässä. Sademetsän lämmin ja kostea ilma nousee Urubamban laaksoa ylös, jäähtyy vuoria vasten ja muuttuu pilviksi ja sateeksi. Cusco on korkeammalla, harjanteiden takana, kuivemmassa sadevarjossa.

Machu Picchu kuivalla kaudella sinisen taivaan alla, taustalla Huayna Picchu
Touko-syyskuussa tällaisen taivaan saa todennäköisimmin.

Sadekaudella saa varautua kuuroon melkein joka päivä, yleensä iltapäivällä. Inkojen kiviportaat muuttuvat liukkaiksi, joten kenkien pito on tärkeintä. Palkintona kukkii eniten orkideoita, ja linnut on helpointa nähdä. Oppaillemme joulu-maaliskuu on luonnon ystävien parasta aikaa.

Maanvyöryt ja juna

Rankkasade voi aiheuttaa mutavyöryjä, espanjaksi huaicos, jotka katkaisevat junaliikenteen. Niitä sattuu harvoin ja yleensä paikallisesti: tammikuussa 2010 ja 2022 matkailijoita evakuoitiin, ja tammi- ja maaliskuussa 2026 Hidroeléctrican osuus oli poikki.

Muut kuukaudet lyhyesti

Helmikuu

20,6 / 11,9 °C ja 325 mm. Vuoden rauhallisin kuukausi. Inkapolku on suljettu koko kuukauden huoltotöiden vuoksi, mutta rauniot ja junat toimivat normaalisti.

Maaliskuu

21,0 / 11,9 °C ja 341 mm, yhtä märkää kuin tammikuussa. Inkapolku avataan 1. maaliskuuta. Vältä Hidroeléctrican maareittiä ja ota juna.

Huhtikuu

21,5 / 11,7 °C ja 184 mm: sade puolittuu. Pääsiäisenä tungos kasvaa, vuonna 2026 päiväraja oli 5600 kävijää 2.-5. huhtikuuta. Varaa junat noin 3 kuukautta etukäteen.

Kesäkuu

22,0 / 10,0 °C ja 51 mm, vuoden kuivin kuukausi. 24. kesäkuuta Cusco juhlii Inti Raymia, ja hotellit ovat täynnä. Huayna Picchu oli kesäkuussa 2026 suljettu entisöinnin vuoksi, joten tarkista ennen kesäkuun 2027 varausta, toistuuko se.

Heinäkuu

22,1 / 9,4 °C ja 54 mm: varmin sininen taivas. Hyvin paljon väkeä: eurooppalaisten kesälomat ja Perun kansallispäivät 28. ja 29. heinäkuuta. Mene sisään klo 6.00 tai klo 13.00 jälkeen.

Elokuu

23,1 / 10,0 °C ja 61 mm. Kuivia, lämpimiä ja kirkkaita päiviä. SENAMHI mittaa Cuscon ylängöllä äärimmäistä UV-säteilyä, joten aurinkorasva, hattu ja aurinkolasit mukaan viileälläkin säällä.

Syyskuu

23,4 / 11,1 °C ja 76 mm: vuoden lämpimimmät päivät. Paperilla sesonkia, käytännössä rauhallisempaa kuin heinä- ja elokuussa. Erinomainen vaellukselle ja toiseksi paras kuukausi toukokuun jälkeen.

Lokakuu

22,8 / 11,5 °C ja 163 mm: sade kaksinkertaistuu. Yhä paljon väkeä: lokakuussa 2025 kävijöitä oli keskimäärin noin 4840 päivässä. Pakkaa sadetakki, vaikka Cusco olisi vielä kuiva.

Marraskuu

22,8 / 12,0 °C ja 173 mm. Ruuhkaa 2.11. asti, sitten rauhallista. Aurinko nousee vuoden aikaisimmin, noin klo 5.10. Marraskuun puolivälistä loppuun on vuoden edullisimpia aikoja.

Tungos, juhlapyhät ja milloin varata

Machu Picchulle päästetään 4500 kävijää päivässä, ja suosituimpina päivinä 5600. Ministeriön päätöksen 285-2025-MC mukaan korkeampi raja on voimassa vuonna 2026 1. tammikuuta, 2.-5. huhtikuuta (pääsiäinen), 19.6.-2.11. sekä 30. ja 31. joulukuuta.

JuhlaPäivä 2026Mitä se tarkoittaa
Uusivuosi30.12.-1.1.Raja 5600, hyvin täyttä
Pääsiäinen (Semana Santa)2.-5.4.Raja 5600, paljon perulaisia
Corpus Christi4.6.Cuscon hotellit täynnä
Inti Raymi24.6.Suurin kysyntä Cuscossa
Kansallispäivät28. ja 29.7.Koko Peru matkustaa
Inti Raymi Cuscossa: inka-asuihin pukeutuneita osallistujia kivialttarin ympärillä kesäkuun aurinkojuhlassa
Inti Raymi 24. kesäkuuta täyttää Cuscon hotellit ja junat.

Klassiselle reitille 2-A suosittelemme ostamaan liput 3-4 kuukautta etukäteen sesonkiaikana ja vähintään kaksi kuukautta etukäteen hiljaisempana aikana. Huayna Picchu myydään yleensä loppuun kahdessa viikossa.

Useimmat aliarvioivat junat. Myynti avautuu edellisen vuoden puolivälissä, ja huhti-kesäkuulle paikat loppuvat noin kolme kuukautta etukäteen. Ensimmäisinä loppuvat iltapäivän paluujunat Aguas Calientesista: Inca Rail klo 14.30 ja PeruRail Expedition klo 14.55 ja 15.20. Jos lentosi Cuscosta lähtee klo 20.00, klo 16.00 junalla et ehdi. Varaa ensin juna, sitten lento.

Sininen PeruRail-juna Aguas Calientesin asemalla talojen ja vihreiden rinteiden välissä
Huhti-kesäkuussa iltapäivän paluujunat Aguas Calientesista myydään loppuun ensimmäisinä.

Junaluokat ja asemat käymme läpi artikkelissa miten Machu Picchulle pääsee Cuscosta.

Mihin aikaan sisään, ja näkyykö auringonnousu?

Sisään mennään kiinteänä sisäänpääsyaikana klo 6.00-15.00, valtuutetun oppaan kanssa (yksi kahdeksaa kävijää kohden), ja jokaisella reitillä on enimmäisaika. Huayna Picchulle on vain kaksi sisäänpääsyä, klo 7.00 ja 10.00, ja Machu Picchu -vuorelle klo 7.00 ja 9.00.

  • Klo 6.00-8.00: vähiten väkeä ja eniten sumua. Nämä ajat vievät Aguas Calientesissa yöpyneet.
  • Klo 8.30-11.00: sumu yleensä hälvenee ja postikorttinäkymä aukeaa. Aamupäivän lopulla saapuvat päiväkävijät Cuscosta.
  • Klo 13.00-15.00: lämmin sivuvalo ja vähemmän ihmisiä. Sadekaudella kuurot tulevat usein nyt.

Entä auringonnousu? Sitä et oikeastaan näe, vaikka harva sen kertoo. Machu Picchua ympäröivät korkeat huiput, joten suora auringonvalo osuu raunioille usein vasta tunti nousun jälkeen tai myöhemmin. Marras-tammikuussa aurinko on jo noussut ennen kuin portti aukeaa klo 6.00. Näet kuitenkin ensimmäisen valon: laakso muuttuu hitaasti siniseksi ja kultaiseksi, ja pilvet nousevat joesta. Auringonlaskuakaan ei näe, sillä viimeinen sisäänpääsy on klo 15.00.

Reitit inkakaupungin sisällä näet kartalta artikkelissa missä Machu Picchu sijaitsee.

Inca Trail ja Salkantay: mihin vuodenaikaan

Inkapolku suljetaan joka vuosi helmikuussa. Silloin korjataan kiveyksiä, portaita, muureja ja siltoja, ja syynä on myös sadekauden turvallisuus. Vuonna 2026 polku suljettiin 31. tammikuuta ja avattiin 1. maaliskuuta. Sulku koskee koko verkostoa: klassista reittiä, lyhyttä inkapolkua ja Salkantay-yhdistelmää.

Parhaat kuukaudet klassiselle Inca Trail -vaellukselle ovat touko-syyskuu, ja huhti- ja lokakuu ovat hyviä välikuukausia. Lyhyt Inca Trail kulkee kokonaan pilvimetsässä, joten sade merkitsee enemmän kuin kylmyys: maalis-, huhti- ja marraskuussa se on paras valinta.

Salkantay trek ylittää solan 4630 metrissä. Kesä-elokuussa korkeilla leireillä on kova pakkanen, ja sadekaudella solalla voi sataa lunta. Salkantay ei sulkeudu helmikuussa. Lue lisää artikkelista Salkantay trek: reitti ja korkeus.

Kävellen Machu Picchulle

Mitä pukea ja pakata Machu Picchulle

Raunioilla aamu alkaa 9-12 asteesta, ja keskipäivällä on 21-23 °C, kuukaudesta riippumatta. Vastaus on kerrospukeutuminen: ohut paita, fleece ja sadetakki. Touko-syyskuussa mukaan lämmin takki ja pipo Cuscon iltoja varten.

  • Sadevarusteet joka kuukausi. Kevyt sadetakki tai poncho. Sateenvarjoa ei saa viedä sisään.
  • Aurinkosuoja. Suojakerroin 50, lierihattu ja UV-suojatut aurinkolasit, myös pilvisellä säällä.
  • Hyttysmyrkky. Pieniä purevia kärpäsiä ja hyttysiä raunioilla ja Aguas Calientesissa, eniten sadekaudella. Ota voide tai pumppusuihke, sillä aerosolit on kielletty.
  • Pitävät kengät. Vaelluskengät tai polkujuoksukengät pehmeällä pohjalla. Kovat pohjat ja korot on kielletty, ja märkä kivi on liukas.

Näitä ei saa viedä sisään: yli 40 × 35 × 20 cm laukut (sisäänkäynnillä on säilytyslokerot), ruoka, alkoholi, sateenvarjot, vaellussauvat (paitsi kumikärkiset sauvat ikääntyneille tai liikuntarajoitteisille), jalustat, selfiekepit, droonit, aerosolit ja kaiuttimet. Sääntöjen rikkomisesta voi seurata poistaminen ilman hyvitystä.

Myyttejä Machu Picchun säästä

  • "Kuiva kausi on huhtikuusta lokakuuhun." Raunioilla huhti- ja lokakuu ovat sateisia välikuukausia. Todellinen kuiva jakso on touko-syyskuu.
  • "Tammikuussa sataa noin 150 mm." Se on Cuscon luku. SENAMHI mittaa Machu Picchulla tammikuussa 341 mm ja vuodessa 2116 mm.
  • "Yöllä Machu Picchulla on 5 °C." Kylmin kuukausikeskiarvo on 9,4 °C. Kylmät luvut kuuluvat Cuscolle ja vaellusten korkeille leireille.
  • "Kuivalla kaudella ei sada." Kesäkuussakin sataa keskimäärin 51 mm.
  • "Voit jäädä auringonlaskuun asti." Viimeinen sisäänpääsy on klo 15.00, ja jokaisella reitillä on aikaraja.

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on paras kuukausi matkustaa Machu Picchulle?

Toukokuu. Kuivaa, sadetta 73 mm, rinteet vielä vihreinä ja päiväraja 4500 kävijää. Syyskuu on toiseksi paras valinta.

Millainen sää Machu Picchulla on joulukuussa?

Lämmin ja sateinen: päivällä noin 21 °C, yöllä 12 °C ja sadetta 275 mm. Väkeä on vähän jouluun asti, sitten huippu uudenvuoden aikaan.

Milloin Perussa on sadekausi?

Vuorilla ja Machu Picchulla joulu-maaliskuussa, siirtymäkuukausina marras- ja huhtikuu. Rannikolla sataa tuskin koskaan.

Onko Machu Picchulla kylmä?

Ei juuri. Öisin keskimäärin 9-12 °C ja päivisin 21-23 °C. Kylmä osa matkaa on Cusco, jossa heinäkuun öinä on pakkasta.

Voiko Machu Picchulla käydä sadekaudella?

Voi. Inkakaupunki on auki joka päivä. Varaudu kuuroihin ja pilviin, ota juna Ollantaytambosta ja jätä vapaa päivä Cuscoon.

Onko Inca Trail auki helmikuussa?

Ei. Koko inkapolun verkosto suljetaan joka helmikuu huoltotöiden vuoksi. Vuonna 2026 se avattiin 1. maaliskuuta.

Milloin Machu Picchulla on vähiten väkeä?

Tammi-maaliskuussa, pääsiäistä lukuun ottamatta, ja marraskuun alusta joulukuun puoliväliin. Vuoden 2026 alussa kävijöitä oli keskimäärin noin 3260 päivässä.

Montako kävijää Machu Picchulle päästetään päivässä?

4500, ja suosituimpina päivinä 5600. Vuonna 2026 korkeampi raja on voimassa 19.6.-2.11., pääsiäisenä ja uudenvuoden aikaan.

Näin tarkistimme tämän oppaan

Opas perustuu siihen, mitä näemme opastaessamme näitä reittejä joka viikko. Hinnat, aikataulut ja säännöt on tarkistettu alla olevilta virallisilta sivuilta.

Järjestämme artikkelissa mainitut Machu Picchun retket ja vaellukset. Säätiedot ovat SENAMHIlta ja kävijärajat Perun kulttuuriministeriön määräyksistä; ne on tarkistettu yllä mainittuna päivänä.

Viimeksi tarkistettu:

Jorge Suyo
Tietoa kirjoittajasta

Jorge Suyo

Johtaja ja vaellusopas

Jorge Suyo on vaellusopas ja Inca Outdoorsin johtaja. Hän tuntee nämä polut kuljettuaan niitä ryhmien kanssa, ja tämä kokemus näkyy siinä, miten jokainen matka suunnitellaan.

Tutustu tiimiin
Machu Picchu

Oppaassa mainitut matkat

Matkailijat oppaineen Machu Picchun klassisella näköalapaikalla, taustalla Huayna PicchuKoko päivä

Machu Picchun päivämatka

Cuscosta inkakaupunkiin ja takaisin yhdessä hyvin aikataulutetussa päivässä, ilman vaellusta.

HelppoAlkaen $310
Juttele paikallisen oppaan kanssa

Etkö ole varma, mikä reitti sopii sinulle?

Lähetä meille matkapäiväsi ja kerro, miten haluat matkustaa. Vastaamme rehellisellä neuvolla, eikä se sido sinua mihinkään.